Na první pohled by se mohlo zdát, že ekologické projekty jsou v Evropě doménou výhradně skandinávských států. Opak je ale pravdou, a tak i v České republice vzniká mnoho zajímavých nápadů, které mají jedno společné - myslí na naši přírodu. Důkazem je neuvěřitelných 167 projektů, které se v letošním roce přihlásilo do 16. ročníku soutěže E.ON Energy Globe, kterou pořádá společnost E.ON. Cílem soutěže je představit inovativní přístupy v péči o životní prostředí a ukázat, že udržitelnost není jenom fráze.
Šest projektů, jeden vítěz
Do soutěžního finále se probojovalo šest projektů, které vybrala odborná porota složená ze členů Akademie věd ČR. „V porotě soutěže E.ON Energy Globe sedím už řadu let a musím říct, že každý rok je pro nás složité vybírat finálové projekty. Letos tomu nebylo jinak, protože kvalita přihlášených projektů byla vysoká a musím říct, že už jen fakt, že takové projekty vznikají a lidé takové nápady mají, je pro nás všechny obrovská výhra,“ říká o vybírání finalistů Bedřich Moldan, významná osobnost české ekologie, předseda poroty a zástupce ředitele centra pro otázky životního prostředí Karlovy Univerzity.
Který projekt si získá vaše srdce i hlas?
Zatímco finalisty vybrala odborná porota, o vítězi rozhodnete vy. A kdo v letošním roce bojuje o vaši přízeň? Botanická zahrada v Brně a její ekologické opatření, které přináší lepší klima, větší biodiverzitu, finanční úspory, a zároveň popularizuje malé činy s velkým dopadem. Dále projekt Rezervace velkých kopytníků, který dokazuje, že volně žijící divocí koně, zubři a pratuři pomáhají zvyšovat rozmanitost přírody tím, že spásají divoce rostoucí traviny a uvolní místo dalším rostlinám a živočichům.
Možná jste už slyšeli o zeleném vodíku, o kterém se mluví jako o jednom ze slibných energetických zdrojů budoucnosti. Projekt Elektřina ze zeleného vodíku zpřístupňuje vodíkovou energetiku širšímu okruhu zájemců, a to díky robotickému nabíjení elektromobilů i tam, kde není možné instalovat klasickou rychlodobíječku.
O pozornost si říká také projekt Patronáty, který prohlubuje vztah dětí i veřejnosti k přírodě a místu, kde žijí. A to díky dlouhodobé péči o svěřené lokality pod odborným vedením. Zajímavý je také projekt Roboton, autonomní a ekologický robot v zemědělství. Ten představuje revoluční řešení, které snižuje nutnost náročné lidské práce v zemědělství, spotřebu herbicidů i negativní dopad na obdělávanou půdu.
Posledním finalistou je projekt Biometanové stanice v Litomyšli, který z odpadů ze zemědělské výroby (hnůj či kvalitativně nevhodná krmiva pro zvířata) vyrábí biometan. Biometan je následně vtlačen do plynárenské sítě a mohou ho využít domácnosti i firmy po celé republice.
Hlasujte a vyhrajte
Jak už jsme zmiňovali výše - o vítězi soutěže E.ON Energy Globe může rozhodnout i váš hlas. Pro svého favorita hlasujte do 20. srpna na webu soutěže. Všichni hlasující budou zařazeni do slosovací soutěže o skvělé ceny, jako je let balónem, týdenní zapůjčení elektrovozu, dárkové karty Hornbach nebo kuchařky Kitchenette od Markéty Pavleje.
Nenechte si ujít ani slavnostní vyhlášení vítěze, které proběhne 31. srpna v Brně v rámci E.ON Ekofestivalu.