Jak takový vztah vlastně vzniká?
Samotné kořeny si neseme od našich rodičů. Partnera si vybíráme právě dle jejich vzoru. Toto tvrzení je však poměrně obecné a na tuhle větičku navlékneme skoro vše. Opakují-li se nám v životě vztahy, ve kterých nás sužuje toxické prostředí, tak to znamená, že jsme se v naší kmenové rodině naučili být závislí. Jinými slovy – když se díváme po svém budoucím partnerovi, tak si nevybíráme partnera, což si rádi myslíme, ale vybíráme si otce nebo matku, abychom si v životě zajistili komfort, na který jsme zvyklí. Komfort, který si neumíme vytvořit, ale očekáváme, že nám jej bude vytvářet náš protějšek. Vzniká tak vztah role rodič => dítě ; dominance – submise a podobně. Výsledek je takový, že jsme nenašli partnera, ale protějšek - někoho, kdo nás umí udržovat v roli dítěte nebo naopak v roli rodiče. Není tak prostor, abychom od protějšku dostávali to, co ve vztahu očekáváme, protože toho ani jeden z těch dvou vlastně není schopný. Oba si „rochní“ ve svých rolích. A vysněné partnerství nemá prostor.
Jaké typy lidí se do těchto rolí pasují?
Nejčastěji se jedná o narcistní typy lidí. Možná pro vás bude překvapením, že jde často i o altruisty. Skutečně. Někdy i hodní lidé mohou hodně ubližovat. Narcisti se mohou projevovat jak dominantně, tak submisivně. U dominantních se setkáte s tím, že se snaží být často středem pozornosti, chtějí být vnímaní pozitivně, mít věci pod kontrolou dle svých představ, bývají často pedanti, musí mít ve všem pořádek a systém. Nutí vás v tom všem fungovat a jste nuceni v tom žít na úkor svého komfortu, a ten komfort zajišťovat dle představ vašeho protějšku. Zřídka kdy se setkáte s oceněním, protože to většinou nebude nikdy dost dobré. Pak jsou narcisté, kteří se projevují submisivně, a to znamená, že s vámi manipulují a získávají zajištění svých potřeb a pozornosti z pozice oběti. V obou případech bude protějšek stavěn do role sluhy. V prvním případě se bude člověk ve vztahu s takovým protějškem ponižovat a dělat ze sebe služku a v druhém případě bude v roli záchranáře, ale jeho protějšek získá vždy to, co chce. V takových vztazích není výjimkou psychické i fyzické týrání.
A co život s altruistou neboli s hodným člověkem? Nechce pro nás takový člověk to nejlepší?
Charakteristické je, že “hodní” lidé svůj protějšek mají na prvním místě a sebe na druhém místě či ještě níž. Udělají vše pro protějšek, děti, vnoučata, psa … ovšem na úkor sebe sama. Mnohdy si ani nevšimnou, že okolí o jejich dobrosrdečnost nestojí. Touží po klidu, harmonii a pohodě, ale právě oni jsou ti, kteří nevstoupí do konfliktu, takže se snaží udělat vše, aby konfliktu předešli a vy měli pocit, že je vše zalité sluncem. Vzniká tím ale velký nepoměr. On svůj protějšek bude znát velmi dobře, zato protějšek nebude znát jeho, protože o jeho potřebách se dozví velmi málo. V krizových situacích, které ve vztahu s protějškem řeší, tak vše řeší na úkor sebe a ještě s nadšením, aby svůj protějšek uspokojil. Bývá oblíbený u svých přátel a v práci, protože bude pravděpodobně velmi schopný, komunikativní, přátelský, strukturovaný. Taky se často projevuje tím, že se svým protějškem souhlasí. Když pak s přáteli „drbete“ o nepohodách ve vztahu, tak se vám často může stát, že řeknou: „Co ty máš za problémy… s takovým člověkem to máš pohádku…“, ale za zavřenými dveřmi to může vypadat jinak. Člověk, který s takovým altruistou žije, se pak může cítit, že žije ve zlaté kleci. Všechno je na první pohled skvělé a přitom není šťastný. Je to tím, že překážky, které se ve vztahu objevily, tak neřešili společně a vlastně nebudovali vztah. Když takoví klienti ke mně přijdou po 30 letech manželství, tak zjišťují, že se vůbec neznají.