1. Včas na kutě
Existuje poměrně jednoduchá rovnice - čím dříve půjdete spát, tím dříve dokážete vstát. Pokud tedy usínáte okolo jedné hodiny ranní, není divu, že časný budíček odkládáte a z postele se vyhrabete nejdříve v půl deváté. Pokuste se proto jít do postele dříve, ideálně v takový čas, abyste měli jistotu, že budete spát sedm až osm hodin. Chcete vstávat okolo šesté ranní? Pak šup do pyžama okolo jedenácté večerní!
V prvních dnech pravděpodobně nedokážete ihned usnout. I proto je důležité, abyste brzké vstávání nevzdali a i v kritických dnech chodili do postele včas. „Po několika týdnech si vaše tělo na časný budíček natolik zvykne, že se dokážete probudit i dvacet minut předtím, než doopravdy uslyšíte zvuk alarmu,“ říká lékařka Britney Blairová pro Headspace.
2. Dokonalá večerní rutina
Jak vypadá váš klasický večer? Trávíte ho ve společnosti mobilního telefonu a seriálu, nebo dáváte přednost poklidnému čtení knížky v posteli? Zřejmě tušíte, že první varianta není pro náš spánkový režim to pravé ořechové. I několikaminutová kontrola mobilu před usnutím totiž stimuluje náš mozek natolik, že následně nemůžeme usnout a cítíme se bděle.
Problém způsobuje také modré světlo, které vyzařuje z mobilního zařízení. Studie naznačují, že modré světlo snižuje produkci melatoninu, tedy hormonu úzce spjatého s kvalitním spánkem, a narušuje naše cirkadiánní rytmy. Modré světlo vyzařuje vlnové délky podobnému světu denním, a tak naše tělo může nabýt dojmu, že je den. Odborníci proto doporučují, abyste alespoň dvě hodiny před plánovaným spánkem vypnuli veškerou elektroniku, včetně televize.