Nejprve si připravte půdu
Půda je alfa a omega pěstování. Je tedy důležité, aby byla správně připravená. Měla by být volná, propustná a hlavně dobře odvodněná. Než se ovšem pustíte do sázení, přesvědčte se, že v ní nejsou žádné překážky. Příkladem by se zde mělo objevovat co nejméně velkých kamenů (překážejí kořenům rostlin), starých kořenů nebo plevele.
Obzvláště plevel může udělat v budoucnu pořádnou škodu, je proto nutné ho kompletně odstranit. S tím vám pomohou nejrůznější přípravky proti plevelům. Nemusí se bát, že byste ohrozili i okolní ekosystém. Dnes jsou již tyto přípravky bezpečné a likvidují jen to, co mají. Doporučujeme se ale přesvědčit, že vámi zvolený postřik je biologicky rozložitelný a obsahuje minimum škodlivých chemikálií.
Přípravou půdy vše teprve začíná
Jakmile máte vše připraveno a rostlinky vysázeny, můžete se připravit na druhé kolo v boji o vaši úrodu. Tentokrát vás již nebude ohrožovat plevel, ale škůdci, kterých je opravdu ohromné množství druhů. Ovšem ani tady na to nebudete sami a výrazně vám mohou ulehčit práci přípravky proti škůdcům. Ty ale nikdy nepoužívejte v době, kdy prší nebo se blíží déšť - hrozí zde riziko, že se přípravek vstřebá do vašich rostlin.
Nejprve je potřeba zjistit, se kterým škůdcem máte to „štěstí” a dle toho vybrat patřičný postřik. Stejně jako u postřiků proti plevelům i zde doporučujeme držet se přírodních přípravků. Předejdete tak zbytečnému riziku. Před jejich použitím si ale vždy pečlivě prostudujte návod. Pokud budete postupovat špatně, hrozí, že ublížíte spíše vašim rostlinám. Rozhodně tak nepřekračujte dávkování ani časování.
Jde to i bez chemie
Dalším způsobem, jak zabránit škodám, je takzvané předpěstování. Pokud jste s tímto pojmem prozatím nebyli obeznámeni, pak vám jej představíme. Jedná se o proces, kdy se semena nejprve vysadí do květináčů nebo truhlíků a zde se nechají vyrůst do určité velikosti. Jakmile jsou dostatečně silné, mohou být přesazeny například do vaší zahrady.
Tento způsob je vhodný pro všechny rostliny, ať už jde o předpěstování zeleniny, ovoce nebo květin. Navíc nejde o nic složitého. Stačí sehnat kvalitní semena, substrát a adekvátně velkou nádobu na vysazení. Odměnou vám bude dostatečně velká rostlina se silnými kořeny, která si již sama dokáže mnohem lépe poradit s chorobami a škůdci, se kterými se může v půdě setkat. Samozřejmě zdravé a silné rostliny vedou ve výsledku k lepší sklizni.