Lucidní snění rozhodně není termín na pomezí science fiction. Naopak, jedná se o téma, které vědci poprvé zkoumali už v roce 1913. V 70. letech následně potvrdili, že lucidní snění doopravdy existuje. A co si pod pojmem lucidní snění vlastně máme představit? Především jde o moment, kdy si snílek plně uvědomuje, že vše, co vidí, je pouze noční projekce. Zároveň může snění ovládat, a de facto se stát scenáristou vlastních snů, ve kterých neexistují žádná omezení ani pravidla skutečného světa.
Představa každodenního lucidního snění je sice krásná, avšak pro začátečníka velmi nereálná. Dosáhnout lucidního snění totiž není vůbec snadné. Pokud chcete ovládat své sny, musíte se obrnit trpělivostí a pílí. V tomto případě platí, že trénink dělá (lucidního) mistra.
K navození lucidního snění vám pomohou tři základní techniky.
1. Testování reality
Lucidní snění vyžaduje dlouhodobý trénink. Mezi oblíbenou techniku patří například to, že se během dne budete ujišťovat, že nesníte. Zkuste si párkrát za den položit otázku Sním?, a následně se podívejte na hodiny. Tento zvyk se uloží do vašeho podvědomí, a dříve nebo později se zobrazí i ve snu. Jediný rozdíl bude v tom, že čas a hodiny se ve snu ukážou rozostřeně. Z tohoto drobného detailu váš mozek vyhodnotí, že právě sníte, a dá vám signál, abyste v režírování snu pokračovali sami.
2. Deník snů
Většina z nás si po probuzení nepamatuje ani jeden sen. Pokud ale chcete obstát v lucidním snění, pak je bezpodmínečně nutné, abyste o svých snech měli přehled. K tomu vám pomůže deník snů, do kterého si každý den zapisujte nejen průběh snu, ale také emoce, které ho doprovázely. Brzy uvidíte, že si sny lépe pamatujete.