Ve většině případů proběhne HPV infekce bez jakýchkoliv příznaků a časem sama zmizí. Přetrvávající nákaza se však může rozvinout v genitální bradavice nebo dokonce ve vážné nádorové onemocnění. Riziko rozvoje zdravotních komplikací se týká žen i mužů. U žen způsobují HPV například rakovinu děložního čípku, vulvy nebo vaginy, u obou pohlaví pak mohou být příčinou méně časté rakoviny análního otvoru.
Pozor na skryté příznaky
Nejčastějším HPV onemocněním jsou u mužů genitální bradavice – drobné měkké výstupky tvořící shluky v okolí pohlavních orgánů. Jejich zákeřnost spočívá především v tom, že se často vracejí a jejich léčba není jednoduchá. Partneři si je totiž mnohdy vzájemně předávají a neustálé návraty projevů a opakovaných cyklů léčby jsou velmi frustrující.
Kromě genitálních bradavic může HPV infekce způsobit také nádorová onemocnění. Pro rakovinu análního otvoru bohužel neexistuje žádný screeningový program, proto bývá u mužů (ale i u žen) často zjištěna pozdě. Viditelné příznaky, jako je krvácení, se začnou zpravidla objevovat až v pozdějších stádiích, kdy už je léčba komplikovaná. Důležitou formou primární prevence je proto očkování, které pomáhá předejít infekci a tím i rozvoji rakoviny.
Prevence především
Vakcinaci je vhodné absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, kdy se tělo s viry zatím nesetkalo. V Česku je proto očkování proti HPV hrazeno dívkám i chlapcům ve věku 13 let. Vakcinace chrání nejenom samotnou dívku nebo chlapce, ale může také snížit riziko přenosu HPV infekce. Očkovaný chlapec tak může ochránit svoji budoucí partnerku před nemocemi způsobenými HPV infekcemi.
Více informací o HPV najdete na https://ockovaniprotihpv.cz/.