Prozradila se sebeironickou poznámkou a jistotou, že s ní budu souhlasit, přestože bych mohla klást zdvořilostní odpor. „Člověk doufá, že se během dětské oslavy bude starat nejvýš o cizí haranty, ale oni se mu do bytu vlomí i cizí rodiče, kteří nepochopili, že mají odejít, že?“ zeptala se mě ta mladá žena, rozhlédla se po ostatních a napila se kávy – s vědomím, že i ona mohla svého syna v mé domácnosti odložit a jít si po svých.
Něco v jejím výrazu však naznačovalo, že opravdu potřebuje společnost, a dokonce je ochotná pro ni něco udělat. Třeba riskovat. Zdálo se také, že tahle osmatřicetiletá, bystře působící blondýna chápe, že po dvou letech pandemické samoty a technického „vyřizování věcí“ namísto sdílení životů s blízkými je prázdný zdvořilostní hovor fyzicky únavný. Stačila jiskra autenticity a duše si vzpomněla: přátelé. Takové to s nimi bývá. A teď jsme s nimi dlouho, dlouho nebyli. Jak jsme to vlastně vůbec přežili? A kde sakra všichni jsou?
„Rozhodně nikam nechoďte. Já chci taky večírek,“ odpověděla jsem, a když jsem tu větu vyslovila, došlo mi, že říkám pravdu. Dvě společensky vyprahlé matky na prahu středního věku na dětské oslavě – je to vůbec večírek? V tradičním pojetí ne, ale koho to zajímá?
Kamarádstvím ku štěstí
Pandemické roky, během nichž jsme se s druhými stýkali s výčitkami svědomí, pokud vůbec, si na našich duších vybraly drastickou daň. Počátek války na Ukrajině naši pozornost přesměroval k potřebnějším, než jsme my sami. Evropský parlament však už v lednu letošního roku upozornil na skutečnost, že zatímco před covidem-19 se s psychickými problémy potýkalo 16 procent evropské populace, v současnosti jsme přibližně na dvojnásobku. Česká Rada vlády pro duševní zdraví uvedla, že u nás až třikrát vzrostlo riziko sebevražd a ztrojnásobil se výskyt depresí. Odhadnout, za jak velkou část průšvihu mohou ochromené či zničené společenské vazby, bez výzkumu nelze. Na druhou stranu, o vlivu přátelství na naše duševní i fyzické zdraví existuje spousta vědeckých prací.
Z velké mezikulturní studie z ledna roku 2021, jíž se zúčastnili lidé z 99 zemí a za níž stojí američtí psychologové z Columbijské univerzity a Univerzity v Michiganu, vyplynulo, že přátelství má coby hodnota prioritu zejména pro ženy, pro lidi s vyšším vzděláním a lidi ze zemí, které netrpí extrémními sociálními rozdíly. Potřeby, jež nám přátelé saturují, se různí: zatímco v chudších zemích mohou představovat podpůrnou síť s vlivem na životní úroveň (nezištně se spolu dělíme o to, co máme), v bohatších zemích nám bývají zdrojem emocionální opory. To, co si člověk z výzkumů odnese, je však hlavně potvrzení svého dřívějšího podezření, že přátelé nejsou „něco navíc“. Přátelé jsou klíčoví.
Ze záplavy prací k tématu se nabízí zmínit ještě jednu, která zkoumá na první pohled specifickou formu ženského kamarádění. Američtí a kanadští vědci se v roce 2008 zaměřili na takzvanou Red Hat Society, mezinárodní Společnost červených klobouků. Jde o síť „herních skupin“ propojující přibližně milion padesátiletých žen ze 30 zemí světa, které se rozhodly, že budou společně „oslavovat uhozenost života“. Studie publikovaná v nakladatelství Cambridge University Press ukázala, jak tyto radostné a pro okolí možná trochu ustřelené aktivity pomáhají ženám překonávat strasti zralého věku, mezi něž se řadí partnerské krize, syndrom prázdného hnízda i nuda. Blbnutí s červeným kloboukem možná není pro každého, ale samozřejmost „spřátelování se“ ve zralém věku je inspirativní.