Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Hlasujte o nejlepší eko projekt Česka!

Info ikona
projekt Cyrcle

Prestižní ekologická soutěž E.ON Energy Globe s patnáctiletou tradicí už brzy zveřejní vítěze, o kterém můžete rozhodnout právě vy. Postupně vám představíme všechny finalisty, kteří se dostali mezi šestku nejlepších ekologických projektů.

Promotion | 1. 08. 2023

Za lepší svět

Globální oteplování a s ním spojené katastrofy určitě občas vyděsí i vás. Proto každý krok, který uleví planetě je potřeba náležitě ocenit. Společnost E.ON si toho je vědoma, a tak oceňuje ekologické projekty prostřednictvím soutěže E.ON Energy Globe, které pomáhají měnit svět k lepšímu. Porota složená z vědců Akademie věd ČR vybere finalisty a ti se pak utkají o hlasy veřejnosti. Cílem je najít a představit inovativní přístupy k péči o životní prostředí. Tento rok poprvé společnost E.ON představí vítěze na unikátním ekofestivalu, který se bude konat 9. září v pražském Karlíně. Vítěz, o kterém rozhodne veřejnost, získá 500 000 Kč.

Dlouhodobě cítíme potřebu nejen představovat soutěžící a projekty, ale také vzdělávat veřejnost v oblasti ekologie a udržitelnosti. Právě forma ekofestivalu, kde se lidé dozvědí a vyzkouší řadu zajímavých věcí a zároveň tam představíme výsledky soutěže, nám přijde jako ideální spojení,“ dodává Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice. Záměrem je, aby si lidé odpoledne v prostoru pražských Kasáren Karlín užili a zároveň se něco zajímavého a potřebného dozvěděli.

Soutěž samotnou i jednotlivé finálové projekty budou podporovat také známé osobnosti. Tváří letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe se stala herečka Veronika Khek Kubařová. Jednotlivé finálové projekty pak budou mít ambasadory skateboardistu Maxima Habance, foodblogerku Markétu Pavleje, herečky Jitku Čvančarovou a Ivu Pazderkovou, moderátora Tomáše Zástěru nebo knižní influencerku Lucii Zelinkovou. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz.

A které projekty se letos dostali do finále?

Dnes vám představíme dva finalisty, kterým můžete dát svůj hlas. O dalších si můžete přečíst na webových stránkách soutěže a nebo v dalších článcích, které pro vás chystáme.

Info ikona
rybí farma

Aquaponická farma

Unikátní aquaponická farma v Lážovicích u Berouna získává stále více uznání díky svému revolučnímu a ekologicky udržitelnému způsobu produkce potravin. Osm let zpět, dva nadšení kamarádi, Jan Novák a Petr Dvořák, snili o tom, že vybudují farmu, která bude produkovat zeleninu, bylinky a ryby s minimální spotřebou vody a bez použití škodlivých chemikálií a umělých hnojiv. Dnes je jejich sen skutečností a jejich aquaponická farma je jednou z největších svého druhu ve střední Evropě.

Aquaponická farma v Lážovicích využívá moderní způsob produkce rostlin, které si za pomoci speciální technologie berou živiny přímo z vody, v níž žijí ryby. Vše přitom funguje v uzavřeném cyklu – ryby produkují živiny pro rostliny a ty jim na oplátku čistí vodu. Voda z kádí obohacená o rybí hnojivo se čerpá do hal, ve kterých rostou rostliny pouze z vody. 

Dole chováme ryby, krmíme je a ty nám dodávají hnojivo pro rostliny, které naoplátku čistí vodu zase zpátky k rybám. Ušetříme tím až 90% vody oproti běžným recirkulačním systémům a nepoužíváme žádná chemická hnojiva, herbicidy nebo pesticidy,“ říká zakladatel farmy Jan Dušek. Soužití rostlin s rybami funguje přirozeně a jednoduše.

V následujícím videu vám projekt představí Markéta Pavleje, která je zároveň i ambasadorkou tohoto projektu.

Digitální odpadové tržiště

Skládky jsou neudržitelné a plní se rychlostí blesku. Nemuselo by jich ale na naší zemi být tolik. Co je totiž pro jednoho odpad, může být pro druhého cenná surovina, za kterou by zaplatil spoustu peněz. Zakladatel digitálního odpadového tržiště Cyrkl hledá nové využití pro průmyslový odpad a další druhotné materiály. V čem tkví to kouzlo? Na jedné straně stojí výrobní firma, která se potřebuje ekologicky zbavit svého odpadu, na straně druhé pak společnosti ochotné z odpadu vyrábět další hodnotné věci. Oba tyto subjekty může přímo propojit Cyrkl. Cyrkl je digitální odpadové tržiště, které působí po celém světě a propojuje desetitisíce firem. 

Info ikona
Cyrkl

Největší výhodou digitálního tržiště je přímé propojení nabídky a poptávky. Systém pro jejich spárování využívá strojové učení a algoritmy, které zohledňují například geografickou vzdálenost, obchodní historii firem, druh odpadu a spoustu dalších parametrů. V ideálním případě firma pomocí tržiště prodá svůj odpad zpracovateli z blízkého okolí, který ho znovu použije ve své výrobě. Z odpadu se tak stane zdroj. „Systém využívá přes 19 000 zaregistrovaných firem v osmi zemích světa a máme spočtáno, že se díky recyklaci surovin podařilo ušetřit přes půl milionu tun CO2,“ říká Cyril Klepek, zakladatel společnosti.

Podívejte se i na video, kde vám Jitka Čvančarová představí projekt Cyrkl, jehož je zároveň i ambasadorkou.

Měření
×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit