Řekni mi proč
Je ale otázkou, jestli nám samotné vysvětlení rozchod ulehčí. „Máme touhu situacím rozumět a často máme pocit, že když budeme znát důvody, tak nám to pomůže rozchod lépe zpracovat a přijmout. Někdy to tak skutečně zafungovat může,“ přitakává terapeutka, ale zároveň upozorňuje, že jen málokdy nám někdo napřímo a zcela upřímně řekne všechny důvody rozchodu. „A i když cítíme velkou potřebu, aby nám druhý vysvětlil, proč nás opouští, proč se s námi rozchází, je důležité si v sobě umět zpracovat, že ten důvod znát nepotřebujeme a že to, že ten druhý nechce, je důvod dostatečný,“ konstatuje.
Spíš bychom se ale asi měli ptát, proč hledáme chybu u sebe, že nás druhý opustil jako duch, že nás takzvaně ghostnul? Proč si sugerujeme, že špatně je něco s námi, a ne s tím druhým? „Lidé s vyšší mírou sebereflexe a empatie mají tendenci hledat chybu a důvody rozchodu u sebe. Důležité ale je uvědomit si, že pokud mě někdo ghostne, tak to vypovídá víc o něm než o mně,“ upozorňuje Markéta Šetinová s tím, že vyhýbat se přímé konfrontaci není vyrovnaný způsob ukončení vztahu. „Je důležité si připomínat, že nenesu odpovědnost za chování toho druhého,“ dodává psychoterapeutka.
Čím déle vztah, který skončil ghostingem, trval, tím víc to bolí. „Dost to otřáslo mojí důvěrou v muže. Někdo se mnou začne flirtovat, ale já to vnímám s nedůvěrou, nedokážu to opětovat s radostí a zájmem. Do žádného dalšího vztahu se mi nechce, bojím se zklamání,“ svěřuje se Hana. „Je dobré dát si prostor, abychom takový zážitek zpracovali. Pojmenovat si v sobě své pocity a pokusit se je v sobě uzavřít. Dostat se přes to předtím, než se vrhneme do dalšího seznamování a vztahu, protože by byla škoda, aby naše zkušenost s ghostingem nebo jakýmkoli jiným špatným chováním vůči nám ovlivnila radost, kterou nám mohou přinést jiní lidé,“ radí Markéta Šetinová.