Hodinky MeisterSinger navazují na tradici jedné ručky
Snaha o zobrazení času se datuje do starověku, kdy se k základnímu odečítání času používaly tzv. gnómony. Byly to svislé sloupy, které na slunci vrhaly stín, přičemž čas se měřil podle délky a směru stínu. První mechanické hodiny se pak objevily až někdy mezi 11. a 13. stoletím. Měly podobu hodin věžních a čas ukazovaly pouze hodinovou ručkou.
Právě na tradiční zobrazení času jednou ručkou navazují unikátní hodinky od německé značky MeisterSinger. Ručka oběhne číselník dvakrát za 24 hodin. Charakteristické jsou dvouciferné číslice a 144 indexů dělených po 5 minutách. MeisterSinger každý rok představuje svou kolekci City Edition, která se většinou týká jednoho ze světových měst. V roce 2020 ale společnost pro ČR udělala výjimku a věnovala tehdejší kolekci světoznámému skladateli Antonínu Dvořákovi. Limitované hodinky hodinky MeisterSinger City Edition 2020 Antonín Dvořák spatřily světlo světa v říjnu 2020 v edici pouhých 10 kusů. Na této kolekci spolupracovala spolu s MeisterSingerem společnost Helveti, a to již od dubna roku 2020. Helveti považuje tuto příležitost za čest a pochvaluje si, že mohla být součástí zajímavého výrobního procesu.
Na jedinečných hodinkách je použita signatura Antonína Dvořáka a jeho podobizna (vše na průhledném zadním víčku). Jméno tohoto světoznámého skladatele je pak vyhotoveno i v pouzdře (po otevření). Dokonalé zpracování je korunováno luxusním provedením a neotřelým a vkusným vzhledem.
Spojení MeisterSinger a Antonína Dvořáka má kořeny ve světě klasické hudby
Značka MeisterSinger je dlouhodobě propojena se světem klasické hudby. Jméno společnosti sahá hluboko do historie, kdy MeisterSinger (anglicky Master Singer) byli civilní básníci a zpěváci v 15. a 16. století. Příběh pěvecké soutěže vypráví opera Richarda Wagnera Die Meistersinger von Nürnberg (Mistři pěvci norimberští). Pěvec, který dokázal nejlépe dosáhnout nové noty či tónu, byl korunován samotným Meistersingerem. Vztah významného českého skladatele Antonína Dvořáka (1841–1904) k osobnosti a tvorbě Richarda Wagnera (1813–1883) je velmi dobře znám. Zájem Antonína Dvořáka o Wagnera a jeho hudbu měl hluboký a trvalý charakter a byl významný po celý jeho život a tvorbu.
Antonín Dvořák složil svou čtvrtou symfonii v období od ledna do března 1874. Hudba vykazuje vliv Wagnera na vývoj témat a dokonce i v jeho tematickém materiálu Triová obsahuje část třetí věty živou připomínku úryvku z předehry Die Meistersinger.
Jak vznikala limitovaná edice hodinek MeisterSinger City Edition 2020 Antonín Dvořák
Abychom měli jistotu, že se nedopustíme právního přešlapu, kontaktovali jsme před započetím výroby hodinek MeisterSinger City Edition 2020 Antonín Dvořák příslušné subjekty. Spojili jsme se s Muzeem Antonína Dvořáka (České muzeum hudby pod Národním muzeem) a dostali několik nabídek na Dvořákovy signatury, podobizny a cokoliv dalšího, co by se nám hodilo pro vizuály použité k hodinkám.
Také jsme díky kontaktu z muzea oslovili Dvořákova potomka, pana Petra Dvořáka z Příbrami, který je pravnukem známého skladatele. Ten nás ujistil, že autorská práva na hudební díla trvají po 70 let a protože Antonín Dvořák zemřel v roce 1904, tak jsou práva již volná. Přesto jsme dědice požádali o svolení je použít a on nám je skrze e-mail poskytl.
„Použití jména skladatele k propagaci hodinek považuji rozhodně za mnohem vhodnější, ostatně kvalitní chod hodinek má v mém podvědomí i něco společného s dokonalostí a krásou pradědečkovy hudby. Přeji Vám mnoho úspěchů a dobrých rozhol,ldnutí,“ vyjádřil se o nové edici hodinek Petr Dvořák, pravnuk skladatele Antonína Dvořáka.
Dokonalý design i neotřelý vzhled
Spojení klasické hudby, tradičního řemeslného zpracování s důrazem na detail a významné osobnosti české kultury přineslo nevídaně nádherné hodinky. Pokud vás exkluzivní jednoručkové hodinky z limitované edice zaujaly, zakoupíte je v obchodě Helveti.cz.