Tato ostravská společnost zvítězila na základě nejvyššího počtu hlasů od veřejnosti. Ta mohla hlasovat na webových stránkách soutěže E.ON Energy Globe už od června. Vítěz získává kromě podpory 500 000 Kč na další rozvoj i možnost účastnit se světového finále Energy Globe Award. Letošní ročník byl významný především proto, že se k této příležitosti konal i unikátní E.ON Ekofestival. Po celé odpoledne 9. září nabídl zajímavé přednášky a rozhovory z oblasti ekologie a udržitelnosti a vyvrcholil právě vyhlašováním vítězů.
Veřejnost rozhodla jasně
„Stejně jako loni i v letošním roce jsme mohli ve finále sledovat přehlídku skvělých projektů, z nichž každý pomáhá stejnému cíli a to je udržitelnější svět pro nás všechny. Za to všem finalistům patří velké uznání. Vyhrát ale může vždy jen jeden a platí to i o soutěži E.ON Energy Globe. Hlasy veřejnosti rozhodly a já projektu NIL Textile ze srdce gratuluji k vítězství a zároveň mu přeji, aby naplnil své ambice expandovat do dalších zemí. Pokud se bude dařit snižovat množství textilních produktů, které končí každoročně na skládkách, bude to jen dobře pro nás všechny. A tomu technologie letošního vítěze E.ON Energy Globe může pomoci,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice, která předávala cenu pro vítěze po Domovu Podhradí a start-upu Myco už třetímu projektu v řadě.
„Držím NIL Textile palce, aby navázalo na loňský úspěch Myca a mohlo reprezentovat Česko na celosvětovém finále Energy Globe Award a třeba si jako Myco odnesli i jednu z cen. Už teď se také těším na příští ročník a na další skvělé nápady, kterým soutěž E.ON Energy Globe může pomoci v dalším rozvoji.“
Kdo je NIL Textile?
„Myslím si, že veřejnost jsme oslovili tím, že řešíme klíčový problém. Textilní průmysl je jedním z nejvíce zatěžujících planetu a vůbec bez jeho změny nejsme schopni čelit globálním výzvám, jako je globální oteplování, ztráta biodiverzity, nedostatek vody a další a další problémy. Myslím, že lidé si to začínají víc a víc uvědomovat. Vítězství si užívám, ale na druhé straně ho bereme jako velkou zodpovědnost, abychom pokračovali v tvrdé práci a šli po cestě, na kterou jsme se vydali“, říká Mikuláš Hurta, jednatel společnosti NIL Textile.
Společnost vyvinula inovativní technologiie molekulární recyklace, která umožňuje recyklaci textilu bez ztráty jeho kvality. Proces spočívá v rozpadu textilních vláken na jednotlivé molekuly, které se potom zase spojí a vznikne tak úplně nový materiál. Díky tomu je možné textil využívat znovu a znovu. Aktuálně se NIL Textile zaměřuje na vytváření ekologicky přívětivých materiálů, jako je bavlna, polyester, kukuřice a odpad z oceánů.
Například takto vyrobený polyester má oproti tradičnímu o 75 % menší uhlíkovou stopu a v porovnání s bavlnou spotřebují o 98 % méně vody. Díky tomuto cirkulárnímu modelu nevzniká téměř žádný textilní odpad.
Víte o někom, kdo by toužil stát na místě vítězů příští rok? S přihlášením do soutěže neváhejte, společnost E.ON hodlá v této aktivitě pokračovat ve velkém stylu!