Každý projekt, který se dostal do finále soutěže E.ON Energy Globe, kterou pořádá E.ON za účelem podpory projektů zaměřených na ekologickou udržitelnost a podporu přírody, získal ambasadora z řad českých osobností. Ambasadorem tohoto projektu se stala Jitka Čvančarová.
Velcí kopytníci stojí za přirozenou obnovou ekosystémů
Zajímá vás, jak mohou divocí koně, pratuři nebo zubři prospívat biodiverzitě? Volným pohybem a vypásáním divokých travin pomáhají zvířata v rezervacích utvářet přirozený ráz krajiny, zlepšují zachycování vody a snižují náklady na její údržbu. Pastvou pomáhají uvolnit místo vzácným druhům rostlin a živočichů, které se díky tomu mohou opět začít rozvíjet. Není tak třeba pro obnovu krajiny používat těžkou techniku a věnovat čas vyžínání křovinořezem, zvířata zastanou práci za nás přirozeným a nenásilným způsobem.
V České republice se v současné době díky společnosti České krajiny nachází už 15 takových rezervací, z nichž největší a nejznámější je unikátní rezervace v Milovicích, jež se rozprostírá v bývalém vojenském areálu. Právě ta již jednoznačně prokázala prospěch tohoto snažení – výrazně se zde díky vypuštění volně žijících druhů velkých kopytníků zvýšil počet vzácných druhů rostlin a hmyzu.
Díky nim žije v rezervaci, jakožto jediném místě na světě, například vzácný korýš perloočka hrotnatka neočekávaná (lat. Daphnia inopinata). Navíc je tato světově unikátní rezervace oblíbeným cílem výletů řady návštěvníků z celého světa. V minulosti se zde zastavilo již několik set tisíc lidí, aby se potěšili idylickým pohledem na volně žijící zvířata v malebné české krajině.
Podpořte další rozvoj rezervací s divokými koňmi, pratury a zubry
S ohledem na úspěšnost projektu plánuje společnost České krajiny své snažení i nadále rozvíjet. Plánuje se zaměřit především na nasazení digitálních technologií, které v kombinaci s tradičními postupy pomohou překonat závislost na fosilních zdrojích energie. Dle nejnovějších vědeckých studií jsou tyto pastevní ekosystémy schopny ukládat uhlík ze vzduchu například mnohem lépe, než lesy.
Hlasovat pro tento projekt můžete od 23. května do 20. srpna na webu soutěže. Finální vyhlášení vítěze se uskuteční 31. srpna na E. ON Ekofestivalu v Brně. Výherce získá od pořadatele soutěže E.ON 500 000 Kč na další rozvoj projektu.