Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Dieta začíná v hlavě

A končí upraveným talířem, který před sebe postavíte. Tvrdí odborníci. Důležité je v každém případě chtít hubnout pro sebe a vědět, že jojo efekt číhá za každým rohem. V době domácí karantény zvlášť.

Klára Kotábová | 9. 04. 2020

Faktem je, že v člověku atavisticky přetrvává pud, který mu radí přejíst se, když je čím. Náš mozek ještě nezaregistroval, za uplynulých třicet let, neustále plné supermarkety, takže reaguje spíš jako v době pravěké. Ulovit, sníst a vydržet do dalšího lovu. Co na tom, že v dnešní době se interval plnění spíží zkrátil tak, jak se chce vám. Navíc je plný produktů z výhodných akcí… Které je třeba sníst. A v době omezeného vycházení je navíc složité hýbat se tak, aby energetický příjem rovnal se energetickému výdeji.

Je ale nutno podotknout, že dnešní situace za nadváhu nikoho z nás nemůže. Jak vysvětluje odborník Lukáš Roubík: „Lidé nejčastěji chybují v tom, že jdou z extrému do extrému. Většina lidí, kteří mají problém s nadváhou a obezitou, se třeba posledních deset let každý den nezřízeně stravuje na ultra-zpracovaných potravinách, pije slazené a alkoholické nápoje a celý den sedí v kanceláři, ze které se autem přesunou domů na pohovku. A když se pak z nějakého důvodu rozhodnou pro změnu životního stylu, často to udělají velmi drasticky tak, že ze dne na den začnou držet nějakou extrémní a brutálně restriktivní dietu „podle šablony“ a k tomu začnou chodit třeba 5x týdně do fitness centra. Samozřejmě, že pro drtivou většinu lidí je taková drastická změna dlouhodobě neudržitelná a většina po několika dnech nebo týdnech úplně skončí a vrátí se k přejídání.“

Druhou obrovskou chybou je podle Roubíka hladovění. Málokdo si totiž uvědomuje, kolik kvalitního jídla může sníst, aniž by přibral. Málokdo chápe rozdíl mezi zdravou a nezdravou potravinou. Češi stále dávají přednost kvantitě před kvalitou a to je obrovská chyba. „ Opět jsme u kvality jídelníčku a ultra-zpracovaných potravin, které zpravidla na svůj malý objem obsahují obrovské množství koncentrované energie, zatímco minimálně průmyslově zpracované potraviny obsahují zpravidla na svůj objem mnohem méně energie a daleko více výživných látek, bílkovin a vlákniny, které zasytí.“

Převážná většina lidí si stále myslí, že pro hubnutí se musí hladovět. Přesný opak je ale pravdou. Odborník vysvětluje: „Hladovění je totiž neudržitelný extrém. Velmi dobře chápu to, že si někdo myslí, že když na sebe bude přísnější a bude hladovět, tak o to rychleji bude hubnout. To může být i velmi dočasně pravda, ale jednak tím pravděpodobně spálíte více svalů než tuku a lidově řečeno si „zpomalíte metabolismus“, takže budete pálit méně tuku, ale hlavně se jedná o neudržitelný režim a riziko relapsu raketově vzrůstá.“

Nehledejte tedy žádnou zázračnou redukční dietu. Žádná neexistuje a je na čase si to přiznat. Jak odborník shrnuje: „Řada lidí, a já jim říkám „chroničtí dietáři“, funguje celé roky v režimu začarovaného kruhu, kdy jednou za čas zkusí nějakou extrémní restriktivní dietu, po které se zase nějaký čas (týdny, měsíce) přejídají a pak zkusí opět jinou „zázračnou“ módní dietu, která je zpravidla neudržitelný extrém a po pár týdnech na ní „vyhoří“. Velká část lidí si pak totiž řekne „Hmm, nebylo to v ketodietě, tak příště zkusím jinou dietu, třeba přerušované hladovění (paleodietu, bezlepkovou dietu, veganství, banánovou dietu,…doplňte si sami…)“ a mezitím se ale budou týdny nebo měsíce opět přejídat a kvůli „jo-jo“ efektu po každé takové neúspěšné dietě budou postupně nabírat. Není výjimkou, a naopak je to celkem časté, že nějaká osoba za poslední roky vyzkouší postupně všechny existující redukční diety, na které si vzpomenete, a najednou si uvědomí, že už váží - opravdu hodně.“

Řešením je tedy postupné zavádění změn a ne extrémy. Pokud se málo hýbete, nejíte zdravě, nečekejte, že ze dne na den přehodíte výhybku a že už se budete stravovat jen zdravě. Nebudete, spíš se ke svému zaběhnutému rytmu brzo vrátíte. Kromě jídelníčku nevynechávejte rozumné pohybové aktivity. Choďte na procházky, samozřejmě s rouškou a myslete na to, jestli chcete hubnout kvůli sobě, nebo kvůli partnerovi. Odpověď A je tou správnou variantou, která vede k vysněné figuře.

V době omezeného vycházení máte, i díky homeoffice možnost věnovat víc času svému jídelníčku a chystat si ho opravdu poctivě. Nestěžujte si tedy na to, že v karanténě tloustnete, ale zkuste se na situaci podívat pozitivně. Máte čas jíst to, co chcete, ne to co mají jako také away vedle vaší kanceláře. Věnujte čas, který máte nejen úklidu v domácnosti, ale také úklidu v sobě. Jen tak zhubnete.

Držíme palce.

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit