Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Děti a moderní technologie: Místo zákazu nastavte jasná pravidla

Hned to vypni! Věta, která zaznívala den co den v uplynulých měsících v nejedné české domácnosti. Nejen pandemie nahrála tomu, že se přístup dětí k elektronice vymkl kontrole. Opravdu je ale chování dětí k technologiím takové zlo?

Eva Kadavá | 19. 11. 2021

Začneme jednou nelichotivou zprávou. Děti dělají to, co vidí u svých rodičů. Pokud tedy trávíte hodiny s mobilním telefonem v ruce, je víc než pravděpodobné, že to samé bude chtít i váš potomek. Stejné je to také s hraním počítačových her nebo vysedáváním u televize. Je velmi jednoduché zakázat dítěti elektroniku, ale značně nefér, pokud se neřídíte stejnými pravidly. 

Řada odborných studií opakovaně dokazuje, že dlouhé hodiny s elektronikou se můžou podepsat na fyzickém i psychickém zdraví dítěte. Používání mobilů i vysedávání u počítače zatěžuje jen některé zádové svaly. Na frak dostává i trénování jemné motoriky. Velkým problémem je pak porucha spánku. Modré světlo z monitorů a displejů totiž narušuje tzv. cirkadiánní rytmus, kdy tělo samo rozlišuje mezi dnem a nocí. S tmou se v organismu spouští tvorba melatoninu, který pomáhá s regenerací. Když však dítko ještě v posteli leží s mobilem v ruce, modré světlo zastaví jeho tvorbu a tělo si dostatečně neodpočine a druhý den je unavené. Ideální variantou je odložit telefon či vypnout televizi minimálně hodinu před spánkem. 

Elektronika má samozřejmě vliv také na psychiku dětí. Řešením ale není striktní zákaz. Jen si vzpomeňte, jak jste se jako děti cítili, pokud jste neměli hračku, která byla mezi spolužáky zrovna v kurzu. Často skloňované, rodiči i odborníky, jsou především počítačové hry. I přestože si vaše dítě oblíbí hry plné střílení, neznamená to, že je schopné ublížit i v reálném životě. Důležité je, aby pochopilo, že herní realita je něco jiného než běžný život a k získání další šance rozhodně nestačí kliknout na ikonu New Game. 

S časem tráveným ve společnosti elektroniky samozřejmě zamávala také distanční výuka. Podle informací z adiktologických klinik, které nedávno oslovila Česká televize, končí u specialistů kvůli problematickému užívání elektroniky a internetu až o čtyřicet procent dětí více. Nejčastěji jde o jedince v pubertě, přesněji kolem dvanácti let.

Mohlo by se vám líbit

Děti v síti! Jak získat kontrolu nad sociálními sítěmi svých potomků?

U snídaně odepisují kamarádům na Messengeru, během školní přestávky lajkují příspěvky na Instagramu, odpoledne nahrávají tiktokový taneček a večer namísto filmu sledují youtubové video. I když nejmladší generace nedá na sociální sítě dopustit, jejich rodiče stojí před nelehkou otázkou. Omezit, či neomezit svým dětem přístup na sociální sítě?
marianne.cz

Na vlně internetu

Samostatnou kapitolou jsou děti a přístup k internetu a sociálním sítím. Většině rodičů v tomto okamžiku určitě přeběhne mráz po zádech. Ještě více než kdy jindy tady platí pořekadlo o zakázaném ovoci. Dokonce existují průzkumy, které ukazují, že čím víc jsou děti při užívání internetu pod kontrolou, tím rizikověji se chovají. Pokud tedy dvanáctileté dceři přísně zregulujete nebo dokonce zakážete sociální sítě, je víc než pravděpodobné, že se k nim dostane stejně. Jen to bude tajně. Takové dítě pak k rodičům může ztratit důvěru a chuť se svěřit v případě, že ho zkontaktuje predátor nebo se dostane do jiné nepříjemné situace. Lepší než zákaz je v tomto směru edukace. Vysvětlete dítěti, jak by se mělo ve světě internetu a sociálních sítí chovat. Ať nikomu neposílá osobní fotografie, nesvěřuje hesla a jiné citlivé údaje, neúčastní se internetových diskuzí. Psychologové také radí, je-li to nezbytné, pomozte sami dětem se založením účtu, nastavte jim co nejsilnější soukromí a vysvětlete možná rizika.

Občasná nuda

Někteří rodiče se snaží dětem program sestavit doslova na minutu, jen aby zabránili vysedávání u telefonu a počítače. Podle odborníků to však není dobrá cesta. Takový přístup je náročný jak pro samotné rodiče, tak neprospívá ani dětem. Může se zdát, že když vymyslíte skvělé výlety a spoustu aktivit na každý den, jsou unavené děti spokojené. Vlastně jim ale ubíráte vůli, aby si vymýšlely vlastní zábavu. Kreativita dětí potom v tomto ohledu klesá a v podstatě si zvyknou, že jejich plán na odpoledne vymyslíte vy. Důsledkem často bývá, že volno děti neumějí trávit samy, a končí právě u počítače, tabletu nebo u sledování televize. „Dítě je zrcadlem rodičů, proto je dobré zaměřit se na pravidla v rodině, která fungují a která ne, a společně pracovat na změně. Dětem je dobré nabídnout možnosti, otevřít jim takříkajíc více dveří a nechat je zkoušet, co je bude bavit,“ doporučuje dětská terapeutka Pavlína Schejbalová.

I když se může zdát, že nuda dětem škodí, není to úplně pravda. Právě během chvílí, kdy se ratolestem nevěnujete, se obvykle začínají projevovat jejich zájmy. Sportovně založené dítko bude vyhledávat pohyb. Dítě s uměleckým nadáním nejspíš sáhne po pastelkách a školáci s potřebou tvořit zamíří ke stavebnicím. Zvláštní ohled berte jen na „pohodlnější“ děti, u nichž je důležité, aby měly v průběhu dne dostatek pohybu. Poohlédnout se můžete například na webu sportvokoli.cz, kde najdete spoustu klubů, akcí i nápadů, jak děti pohybem unavit.

Více než kdy jindy u elektroniky platí: místo zákazu jasná pravidla. Naše generace si na chytré telefony, tablety, internet musela zvykat. Současné děti se do této doby narodily. Více než zákazy a tresty zabírají pravidla, kolik hodin a za jakých okolností můžou s elektronikou trávit

Mohlo by se vám líbit

Kouzlo nedokonalosti aneb Proč nechtít perfektní děti

„Jee, Vy máte ale krásnou holčičku, a jak je šikovná! A ty šatičky, jak jí sluší!“ Snad každá maminka malé dcerky by se nad takovými slovy začala rozplývat, kdyby je slyšela. Klíčovou otázkou je ale PROČ? Proč by se měla rozplývat nad hodnocením své holčičky od někoho, kdo o ní mluví, jako kdyby tam nebyla. Přitom právě podobné věty a hlavně pocity, které v rodičích vyvolávají, mohou snadno sklouznout k prokletí jménem perfekcionismus. Prokletí pro vaše děti a vnoučata.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit