Občasná nuda
Někteří rodiče se snaží dětem program sestavit doslova na minutu, jen aby zabránili vysedávání u telefonu a počítače. Podle odborníků to však není dobrá cesta. Takový přístup je náročný jak pro samotné rodiče, tak neprospívá ani dětem. Může se zdát, že když vymyslíte skvělé výlety a spoustu aktivit na každý den, jsou unavené děti spokojené. Vlastně jim ale ubíráte vůli, aby si vymýšlely vlastní zábavu. Kreativita dětí potom v tomto ohledu klesá a v podstatě si zvyknou, že jejich plán na odpoledne vymyslíte vy. Důsledkem často bývá, že volno děti neumějí trávit samy, a končí právě u počítače, tabletu nebo u sledování televize. „Dítě je zrcadlem rodičů, proto je dobré zaměřit se na pravidla v rodině, která fungují a která ne, a společně pracovat na změně. Dětem je dobré nabídnout možnosti, otevřít jim takříkajíc více dveří a nechat je zkoušet, co je bude bavit,“ doporučuje dětská terapeutka Pavlína Schejbalová.
I když se může zdát, že nuda dětem škodí, není to úplně pravda. Právě během chvílí, kdy se ratolestem nevěnujete, se obvykle začínají projevovat jejich zájmy. Sportovně založené dítko bude vyhledávat pohyb. Dítě s uměleckým nadáním nejspíš sáhne po pastelkách a školáci s potřebou tvořit zamíří ke stavebnicím. Zvláštní ohled berte jen na „pohodlnější“ děti, u nichž je důležité, aby měly v průběhu dne dostatek pohybu. Poohlédnout se můžete například na webu sportvokoli.cz, kde najdete spoustu klubů, akcí i nápadů, jak děti pohybem unavit.
Více než kdy jindy u elektroniky platí: místo zákazu jasná pravidla. Naše generace si na chytré telefony, tablety, internet musela zvykat. Současné děti se do této doby narodily. Více než zákazy a tresty zabírají pravidla, kolik hodin a za jakých okolností můžou s elektronikou trávit