Do vodíku je možné jednoduše ukládat přebytečnou elektřinu, pocházející z obnovitelných zdrojů. A protože je budoucnost energetiky v současné době velkým tématem, projekt Devinn má jednoznačně pozitivní přínos. Podpořit jej můžete svým hlasem v soutěži, jejíž cílem je především podpora přírody a ekologické udržitelnosti.
Zelený vodík jako efektivní úložiště elektrické energie
Projekt pracuje s faktem, že v současné době vyrábí solární a větrné elektrárny často mnohem více elektrické energie, než kolik dokážeme v danou chvíli využít. Co s tím, a jak ji efektivně využít? Společnost nabízí možnost vyrábět z těchto přebytků tzv. zelený vodík, který je možné uchovávat pro pozdější spotřebu (např. využít přebytky z léta v zimním období). Ve chvíli, kdy potřebujeme elektrickou energii, je možné vodík s pomocí generátoru opět proměnit na elektřinu.
Společnost Devin díky tomu provozuje v Jablonci nad Nisou energeticky téměř soběstačný firemní areál (až z 80 %). Za tím účelem také vyvinula generátor i unikátní robotickou dobíjecí stanici pro elektromobily.
Vodíkový generátor i mobilní nabíjecí stanice pro elektromobily
Generátor společnosti Devinn pracuje na principu vodíkových palivových článků a nabízí kapacitu až 230 kWh. Jeho výhodou je mobilita – lze jej jednoduše převážet na paletovém vozíku z místa na místo dle potřeby. Generátor je unikátní tím, že na rozdíl od jiných vodíkových technologií, které jsou určeny pro průmyslové prostředí, může pohodlně pracovat i v obytné zástavbě nebo jako zdroj energie pro venkovní akce. Hravě tak nahradí dieselové elektrocentrály. Cílem iniciátorů projektu je rozšířit možnosti využití vodíku, a dosáhnout energetické nezávislosti téměř u každé budovy.
Společnost Devinn vyvinula kromě vodíkového generátoru také nabíjecí stanici pro elektromobily, která stejně jako generátor využívá vodíkový palivový článek. Stanice má podobu mobilního robota a je vybavena rychlonabíječkou. Nabíjení si může uživatel objednat jednoduše za pomoci mobilní aplikace. Operátor na dálku navede vozítko s nabíjecí stanicí k elektromobilu, a robot se automaticky připojí k vozidlu. Nabíjení trvá u běžného elektromobilu přibližně 30 minut.
Výhodou této mobilní stanice je možnost obsloužit elektromobily i v místech, kde není možné instalovat klasické rychlonabíječky, zároveň zvládne díky mobilitě pohodlně obsloužit více parkovacích míst. Ve finále se tak snižují pořizovací náklady na rychlonabíjecí stanice, protože není třeba pro každé stání budovat vlastní pevnou nabíječku. Zároveň je energie využívána šetrně a efektivně ve chvíli, kdy je jí třeba.
Energie pro každého – podpoříte ji?
Záměrem společnosti Devinn je zpřístupnit vodíkovou technologii díky svým inovativním projektům širokému okruhu zájemců z řad malých i velkých firem. Firma je schopna dodat zájemcům konkrétní řešení na klíč, které obsahuje také projektové řízení zakázky. A co je cílem celého projektu? Efektivněji využívat obnovitelné zdroje energie, snižovat spotřebu fosilních paliv a zvyšovat energetickou nezávislost budov.
Oceňujete inovativní řešení tohoto projektu? Využijte možnosti dát mu svůj hlas. Hlasování probíhá na stránkách soutěže již od 23. května a trvá až do 20. srpna. Poté bude vyhlášen vítěz z vybraných 6 projektů, které postoupily až do finále, jež získá od pořadatele soutěže 500 000 Kč na svůj další rozvoj. Vyhlášení letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe proběhne 31. srpna na Ekofestivalu v Brně. Vyhrát mohou i hlasující – vylosovaní účastníci hlasování mohou získat let balónem, týdenní zapůjčení elektrovozu, dárkové karty HORNBACH nebo kuchařky Kitchenette od Markéty Pavleje.
Každý projekt, který se dostal do finále soutěže E.ON Energy Globe, získal ambasadora z řad českých osobností. Projekt Devinn podporuje moderátor Tomáš Zástěra