Biometanová stanice v Litomyšli vyrábí zelený plyn, který vzniká z lokálně organického odpadu. Přináší tak skvělý způsob, jak vyrobit ekologicky příznivé a klimaticky neutrální palivo. Iniciátoři projektu věří, že v budoucnu by mohl biometan nahradit zemní plyn až z 20 %, a přispět tak ke zlepšení životního prostředí a nezávislosti na zemním plynu.
První biometanová stanice svého druhu v ČR stojí v Litomyšli
Biometanová stanice v Litomyšli je první realizace svého druhu na území České republiky. Nabízí moderní způsob, jak lokální zemědělské odpady využít k výrobě energií. Od jiných bioplynových stanic se liší především tím, že používá speciální membránovou filtrační technologii, která čištěním plynu vyrábí biometan. Právě ten může sloužit jako efektivní „zelená“ alternativa k zemnímu plynu. Další výhodou této technologie je její snadná regulace. V praxi to znamená, že zařízení vyrábí energii pouze ve chvíli, kdy je skutečně potřeba a efektivně tak doplňuje hůře regulovatelné obnovitelné zdroje energie, jako jsou slunce nebo vítr.
Zelená energie pochází z lokálního ekologického odpadu
Jak biometanová stanice v Litomyšli funguje? K výrobě energie využívá především zemědělské a potravinářské odpady v podobě kejdy, hnoje od hospodářských zvířat nebo kvalitativně nevhodného krmiva. Ročně zvládne vyprodukovat až 1,7 milionu m³ biometanu, což pro představu vystačí pro 1 700 domácností s plynovým vytápěním. Toho dosahuje využitím membránové technologie, která mění bioplyn na čistý biometan. Ten umí stanice vtláčet přímo do vysokotlaké distribuční sítě. Vývoj této technologie je postaven na více než 30letých zkušenostech z oblasti plynárenství českého výrobce a dodavatele, který s nápadem přišel.
Biometanová stanice v Litomyšli díky své unikátní technologii zároveň přináší inspiraci dalším bioplynovým stanicím, které by se mohly vyhnout neefektivnímu spalování bioplynu v kogeneračních jednotkách. Ty sice vyrábí teplo, ale často pro něj není odbyt. Oproti tomu biometan má využití v domácnostech i firmách po celé republice.
Součástí projektu je také plnící stanice na CNG. Ta umožňuje využívat obnovitelný zemní plyn také automobilům a autobusům s pohonem CNG, a snižovat tak ekologickou stopu.
Biometan jako ekologická náhrada zemního plynu
Iniciátoři projektu si od jeho rozvoje slibují možnost nahradit zemní plyn v naší zemi až z 20 % (vychází přitom z výpočtů sdružení CZ Biom), čímž dosáhnou snížení negativních dopadů na změnu klimatu i životního prostředí. Současně by se zefektivnilo využití bioodpadu, který v současné době době končí bez využití na skládkách.
Rozvoj projektu by měl také pozitivní finanční a ekonomický dopad – pokud by se podařilo nahradit 20 TWn zemního plynu, znamenalo by to ponechání cca 20 – 30 miliard Kč v tuzemsku výměnou za obnovitelný zdroj energie. Současně by Česká republika zvýšila svou nezávislost na zahraničních zdrojích.
Rádi byste projekt Biometanové stanice v Litomyšli podpořili? V tom případě máte jedinečnou možnost – hlasování probíhá do 20. srpna 2024 na webu soutěže E.ON Energy Globe. Slavnostní vyhlášení se v letošním roce uskuteční na E.ON Ekofestivalu v Brně. Vítěz soutěže si odnese 500 000 Kč na další rozvoj projektu.