6 mobilních aplikací, které vás donutí neplýtvat jídlem
Sešlo se vám doma hodně potravin a nestíháte je spotřebovat? Přemýšlíte, jak vytvářet přehledné nákupní seznamy? Máme pro vás tipy na šest aplikací, s nimiž už se vám nestane, že byste někdy musela vyhodit jídlo.
Olio
Aplikace Olio bohužel zatím nefunguje v českém prostředí, nám se nicméně její koncept líbí natolik, že jsme se rozhodli ji do seznamu zařadit. Olio slouží k eliminování zbytečného vyhazování potravin, které by někdo jiný ještě mohl využít. Jakmile vám v kuchyni něco přebývá a vy víte, že to nespotřebujete a mohlo by se to třeba zkazit, tak potravinu vyfotíte, nahrajete s popiskem do aplikace a kdokoliv vás o její darování může požádat. Vy už se pak s daným člověkem domluvíte na předání a je hotovo. Olio je primárně určené pro sdílení jídla, je v něm však zařazená i záložka "Non-Food", kde najdete například kosmetiku, příbory, ale i Rubikovu kostku nebo jízdní kolo. Českou obdobou tohoto konceptu je web a aplikace Darujizaodvoz.cz
ShareTheMeal - Help Children
Zejména charitativní rozměr má aplikace Share the Meal, se kterou přišla OSN v souvislosti s uprchlickou krizí. Prostřednictvím několika jednoduchých kliknutí můžete poslat peníze na jídlo dětem v oblastech nejvíce trpících hladomorem, jako je Uganda, Palestina či Libanon. A bude vás to stát pouze 40 centů na den, 2,80 euro na týden nebo 12 euro na měsíc. Aplikace nabízí i možnost zajistit jednomu dítěti jídlo na 3 měsíce za 36 euro nebo na celý rok za 146 euro. Můžete si nastavit i pravidelné měsíční přispívání.
Best Before - Food Tracker
Aplikace Best Before bojuje proti plýtvání potravinami, které už máte doma. Jednoduše si je do aplikace naklikáte, zadáte datum minimální trvanlivosti a aplikace vás pak, až se toto datum bude blížit, upozorní, abyste danou potravinu spotřebovali. Jednotlivé potraviny se pak v aplikaci rozdělují na "ready" (v pořádku), "opened" (otevřené) a "expired" (prošlé). Navíc máte neustále u sebe přehled všech potravin, které máte doma, takže až budete na nákupu, nemusíte zdlouhavě přemýšlet, co všechno je potřeba koupit. Aplikace navíc umožňuje vytváření nákupních seznamů.
Bring! Grocery Shopping List
Přímo na nákupní seznamy slouží aplikace Bring!. Jednotlivé položky nemusíte do aplikace složitě vypisovat, jednoduše si je naklikáte z předem připravených kategorií. Seznamů si navíc můžete vytvořit několik zároveň a pojmenovat si je - domů, do práce a podobně. Hlavním cílem aplikace je však sdílení nákupních seznamů s rodinou nebo zkrátka s těmi, kdo se s vámi o nakoupené věci budou dělit. Nestane se vám tak, že vy i váš partner zároveň nakoupíte to stejné a pak se vám doma zbytečně sejde hodně pečiva nebo jiných potravin, které dlouho nevydrží. Seznamy si jednoduše nasdílíte a oba do nich můžete naklikávat potřebné věci.
Happy Cow
Tato aplikace neslouží ke hledání míst prodávajících Veselou krávu, ale je to aplikace určená pro vegetariány a vegany. Mapuje všechny vegetariánské a veganské restaurace, bistra a obchody. Přestože je celá v angličtině, používají ji i Češi, takže do ní můžete přispívat i vy sama. Podniky lze filtrovat podle toho, jestli jsou vyloženě veganské a vegetariánské nebo zda vaří běžná jídla a mají zároveň "veg-options". Happy Cow ukazuje i hodnocení podniků, otevírací dobu a cenovou relaci.
Refill
Refill se nezaměřuje na potraviny, ale na tekutiny. Mapuje místa po celém světě, kde si můžete zdarma načepovat pitnou vodu. Aplikace si dává za cíl zejména omezit používání jednorázových plastových lahví a přimět uživatele, aby si namísto nich nechali nalít vodu do vlastní láhve. Obdobným projektem je Dolej si, se kterým přišli studenti Univerzity Palackého v Olomouci. Do Dolej si se zapojují i restaurace a kavárny nalepením modré kapky vody na své dveře. Dávají tím najevo, že k nim můžete kdykoliv přijít a zdarma vám načepují vodu z kohoutku do vaší láhve. Projekt se z Olomouce rozšířil po celé republice a mapu všech zapojených míst najdete zde.