Odborník
Nejlepší seriál na Netflixu? Už jste ho viděli! Nový francouzský prezident? Vy už máte jasno! Přesný dopad pandemie koronaviru na každodenní život? Ten jste předpovídali už před dvěma lety! Pokud jste tzv. odborník, pak máte o všech společenských problémech a fenoménech jasno ještě dřív, než se stanou skutečností. Zároveň ale máte pocit, že toho nikdy nevíte dost. A tak se snažíte získat co nejvíce zkušeností, znalostí a vědomostí. Věříte totiž, že jednoho dne budete kompetentní ve všech oblastech lidského života. Do té doby se ale cítíte jako "podvodník", který své znalosti získal náhodou.
Sólista
Všichni se pravděpodobně shodneme v tom, že nezávislost a naprostá důvěra ve vlastní rozhodnutí, patří k silným osobnostním stránkám. Přesto i v tomto případě můžeme sklouznout k syndromu podvodníka. Je totiž velmi snadné nabýt dojmu, že veškerou práci musíte zvládnout sami. „Sólisté obvykle odmítají pomoc, a to především z toho důvodu, aby prokázali své schopnosti. Tímto přístupem ale vytvářejí toxické vzorce negativního sebevědomí," říká terapeutka.
Přirozený génius
Pokud se u vás projevuje syndrom podvodníka – přirozený génius, pak máte pocit, že všechny úkoly musíte zvládnout s nadhledem a lehkostí. Kdyby se tak nestalo, rázem byste přišli o svou nálepku „přirozený talent“. Mimochodem, tento typ syndromu podvodníka můžeme často vídat ve školních lavicích, kdy spolužáci tvrdí, že se na test neučili, a přesto dostanou jedničku. Následně člověk rychle sklouzne k porovnávání se a získá dojem, že pokud písemky také nebude zvládat levou zadní, pak ztratí pomyslné žezlo „přirozeného génia“.
Zdroj: stylist.co.uk