Stres
Jedním z nejčastějších spouštěčů bolesti hlavy je stres. Někdy je toho totiž na přetíženou hlavu zkrátka příliš a stres se začne projevovat jako tenzní bolest hlavy. Ta je definována nepřítomností migrény, většinou se objevuje na obou stranách hlavy a nedoprovází ji nevolnost ani citlivost na světlo. Jde o pulzující bolest mírné až střední intenzity v přední části hlavy.
Když se taková bolest hlavy dostaví, zkuste se na chvíli zastavit, napít se a zaměřte se na dýchání. Co se týče případné prevence, vyhnout se stresu je v dnešní uspěchané době téměř nemožné. Nicméně můžete do své rutiny zařadit například jógu, meditaci nebo i různá dechová cvičení, která vám pomohou odbourat zvýšené napětí.
Jídlo
Jídlo je pro mnohé lidi potěšením a mají jej spojené s příjemnými prožitky. Někdo se jím dokonce snaží zahnat pocit úzkosti nebo stresu. Jenže je možné, že právě kvůli některým potravinám vás někdy bolí hlava. Spouštěčem jsou například zrající sýry, čokoláda, citrusy, uzené maso nebo třeba ořechy. Bolest hlavy vás ale může postihnout také poté, co do sebe rychle naházíte kyblík zmrzliny. Bolestivým stavům pak můžete předcházet tím, že vypozorujete, která potravina vám nesvědčí, a vyřadíte ji ze svého jídelníčku.
TIP: Bolest hlavy nemusí nutně způsobovat pouze jídlo, ale také pitný režim. Pokud není dostatečný, je velmi pravděpodobné, že vaše bolest hlavy pramení právě odtud. Snažte se proto vypít alespoň 2 litry tekutin denně.
Hormonální změny
Hormonální procesy a s nimi spojená bolest hlavy se týká zejména žen. Mnohé z nich totiž trápí bolesti hlavy například během menstruace či menopauzy. Za bolestí pak stojí pokles estrogenu, který bývá dost častým spouštěčem.
Opačný hormonální efekt nastává v těhotenství, kdy hladina estrogenu v ženském těle roste, což také mívá za následek bolesti hlavy. Ta většinou odeznívá po prvním trimestru, kdy hladina estrogenu opět klesá. V tomto případě se bolestem moc předcházet nedá, proto dělejte maximum pro svůj klid a vnitřní pohodu a zaměřte se zejména na relaxaci. Ať už v období menstruace, menopauzy, či během těhotenství.
Krční páteř
Bolest hlavy mnohdy pramení od krční páteře, která sama o sobě bolest nemusí, nicméně o to větší tlak pak můžete pocítit v hlavě. Stačí jedna noc strávená v krkolomné poloze a bolest hlavy od krční páteře je na světě. Stejně tak může být bolest způsobena špatným držením těla při sedavém zaměstnání, kdy je krční páteř po celý den v jedné strnulé poloze. Zaměřte se proto na základy správného sezení a zařaďte do svého pracovního dne i pár jednoduchých cviků na protažení zad a krční páteře. Ulevíte hlavě a navíc si alespoň na chvíli odpočinete od pracovních úkolů.
Migréna
Migréna je další z častých spouštěčů bolesti hlavy. Jedná se o záchvatovitou bolest, která se dostavuje ve vlnách a kterou doprovázejí další příznaky jako nevolnost, rozmazané vidění, zvracení či světloplachost. Příčina migrén není doposud zcela jasná, a proto neexistuje univerzální návod na to, jak jim můžete předejít. Na druhou stranu existuje hned několik rizikových faktorů, kterým se lze (alespoň částečně) vyhnout. Patří k nim velké pracovní vypětí, stres nebo třeba ostré světlo.
Před použitím léčivých přípravků si vždy pečlivě přečtěte příbalovou informaci. O případných rizicích a nežádoucích účincích se poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Používejte pouze v souladu s uvedenými pokyny. Nesprávné použití může mít škodlivé následky. Pokud příznaky přetrvávají, obraťte se na lékaře.
Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.