Po celém světě se zubařská péče považuje za jeden z nejzákladnějších kamenů zdraví. Špatný stav našich zubů a dásní totiž ovlivňuje choroby srdce, cukrovku, plicní i revmatické nemoci a zvyšuje také riziko předčasného porodu. Podle České stomatologické akademie infekce v ústech dvakrát zvyšuje pravděpodobnost vzniku infarktu. Nebezpečí mozkové mrtvice dokonce třikrát. Nejzrádnější jsou podle odborníků váčky či neléčené záněty.
„Lidské tělo je propojené od hlavy k patě, takže když si nečistíme zuby správně, riskujeme nejen vznik zubního kazu a zánětu dásní, ale také kardiovaskulární onemocnění, cukrovku nebo poruchy zraku. Špatná ústní hygiena také může vést ke změnám mikrobiomu, což ovlivňuje prostřednictvím osy střevo-mozek riziko vzniku neurodegenerativních chorob, jako je Alzheimerova demence. Proto je důležité pečlivě odstraňovat ze zubů a z mezizubních prostor nečistoty, zubní plak a zbytky jídla,“ vysvětluje dentální hygienistka a expertka Philips Oral HealthCare Jana Prchal Křepelková.
Stačí 2 minuty ráno a večer
Mnoho lidí se také trápí s infekcemi kvůli tomu, že podléhají různým mýtům o čištění zubů, jako například že tvrdý kartáček jim přinese nejlepší výsledky. Důležitá je však hlavně správná technika. S ní dokážou efektivně pomoci sonické zubní kartáčky Philips Sonicare. Díky 62 000 pohybů vláken za minutu a dynamické vlně odstraní ze zubů až 20x více plaku než důkladné čištění pomocí manuálního kartáčku. Za 2 minuty odvedou sonické kartáčky tolik práce, že s obyčejným kartáčkem by vám to trvalo měsíc. Jsou vhodné pro malé i velké – dětskou variantu Sonicare for Kids mohou používat kluci a holky od tří let.
Pročistěte se k lepší náladě
Věděli jste, že zuby mimo fyzického zdraví ovlivňují také naši psychiku? Detailní informace o tom najdete na stránkách www.desateroprozivot.cz, kde se skrývá dohromady 10 doporučení, která vám pomohou zlepšit si každodenní život. Není nutné dodávat, že ústní zdraví má mezi zmíněnými body čestné místo.
Spojitost s duševní pohodou je ale poměrně jednoznačná. Žluté zuby, zápach z úst a další důsledky špatné ústní hygieny rozhodně nikomu na sebevědomí nepřidávají. Stydět se usmát vám může pokazit nejedno rande. Mnoho lidí také zažívá úzkost ze zubařského křesla, což vytváří nepříjemný kruh zanedbávání zubní péče a horších zážitků u zubaře. Bolestivým zákrokům se ale můžeme víceméně vyhnout nejen správnou péčí o zuby a mezizubní prostory, ale také prevencí. Zubař nebo dentální hygienistka během pravidelných prohlídek podchytí problémy včas a nenechá je, aby vám přerostly přes hlavu.
„Mnoho lidí nedokáže samo vyhodnotit úroveň a výsledky vlastního snažení při čištění zubů. Řada z nich si také nepřizná, že péče o mezizubní prostory není jen něco navíc, ale že se jedná o plnohodnotnou, a především každodenní součást péče o náš chrup. V mé ordinaci proto vždy pacientům vše vysvětlím, společně si projdeme, ukážeme a upevníme fakt, že zdravá ústa = zdravé tělo,“ uzavírá Jana Prchal Křepelková.
Více informací naleznete na stránkách www.philips.cz