Za únavou a vyčerpáním může být nedostatek hořčíku
„Hořčík napomáhá správné funkci srdce, kostí, svalů, nervů i imunity. Při jeho nedostatku pak tyto oblasti nefungují úplně na 100 %, což se může projevit na našem zdraví. Třeba únavou, nespavostí, svalovými křečemi nebo depresemi,“ říká Michaela Bebová, biochemička a spolupracovnice rodinné lékárny Vitalpoint.
Jak zjistila studie FN Hradec Králové a 1. LF Univerzity Karlovy v roce 2013, v České republice trpí nedostatkem hořčíku každý 3. člověk. Pokud navíc máte stresující zaměstnání nebo životní styl, srdeční choroby a diabetes, jste těhotná či kojící žena, je vám více než 45 let, máte vysokou fyzickou námahu, více se potíte nebo si dopřáváte sladká a tučná jídla, bude vaše potřeba hořčíku ještě vyšší.
Hořčík pouze ve vhodné formě
Ačkoliv hořčík naleznete i v regálech supermarketů, poohlédněte se po kvalitním produktu nejlépe v lékárně, kde vám doporučí také tu nejvhodnější formu hořčíku.
„Kvalitní hořčík obsahuje co nejméně zbytečných přídatných látek, které našemu tělu nijak neprospívají. Současně se jedná o hořčík v organické podobě, který je vysoce vstřebatelný. Takovým je třeba hořčík bisglycinát, který je nejvhodnější pro uklidnění, regeneraci, zlepšení spánku,“ vysvětluje Hana Chudobová z Vitalpointu.
Dalšími vhodnými formami hořčíku může být třeba hořčík treonát, taurát nebo malát. „Každý je vhodný trochu k jinému účelu. Vždy se poraďte s odborníkem ze specializovaného obchodu či lékárny, který vyhodnotí vhodnost konkrétního produktu a dle vašeho očekávání vám doporučí ten nejlepší,“ doplňuje Hana Chudobová.