Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jak správně poskytovat první pomoc při sportovních aktivitách

Info ikona
První pomoc při sportovních aktivitách

Při každé sportovní aktivitě hrozí riziko poranění, i kdyby šlo jen o sport na rekreační úrovni. Na to bychom proto měli vždy myslet a náležitě se připravit. Jak tedy postupovat a jak poraněnou osobu ošetřit?

Promotion | 24. 05. 2024

Připravte se na nejčastější rizika

Nejrůznější typy poranění se u jednotlivých sportů zpravidla opakují. Většinou půjde o pohmožděniny, svalová poranění, potíže se šlachami, odřeniny, tržné rány nebo zlomeniny. Díky tomu lze očekávat, co by se mohlo během sportu stát, a náležitě se tak připravit.

Pořadatelé profesionálních sportovních utkání na podobně věci myslí. A tak na místě nebude jen veškeré potřebné zdravotní vybavení, ale často i proškolený zdravotník.

V případě volnočasových aktivit si budete muset potřebné vybavení sehnat svépomocí. A tak se vyplatí vzít si s sebou na hřiště alespoň náplast Leukoplast nebo dezinfekci. Hodit se mohou i obvazy.

Když dojde k úrazu, vše zastavte

Vyšli jste si na hřiště zakopat s míčem, hrajete v partě plážový volejbal nebo třeba ve dvou trénujete na maraton? Ať už jde o jakýkoli sport, měli byste veškerou pohybovou aktivitu přerušit hned ve chvíli, kdy se někdo zraní. Žádné dohrávání situace není na místě.

Místo toho by všichni měli poraněné osobě pomoci a zajistit její bezpečnost. To platí především v situaci, kdy se v okolí pohybují další sportovci, kteří by mohli nedopatřením směrem k vám například zakopnout míč. Prudká rána dopadající na zlomenou nohu může z relativně běžného poranění udělat například zlomeninu otevřenou, která bývá mnohem komplikovanější. A tak udělejte vše pro to, aby se nic dalšího stát nemohlo.

Poskytněte první pomoc – věnujte se prioritním věcem

Když jste zajistili bezpečnost, poskytněte zraněnému první pomoc. Zhodnoťte, v jakém stavu se poraněná osoba nachází. Ošetření drobné tržné ranky nebo odřeniny zvládne prakticky každý. Řešit zlomeniny, silné krvácení nebo třeba srdeční zástavu už nezvládne kde kdo. V případě potřeby bezodkladně volejte záchrannou službu, nebo požádejte o pomoc okolí. Třeba se mezi dalšími sportovci najde někdo zkušenější.

Na prvním místě vždy musíte obnovit základní životní funkce, velice důležité je také zastavení krvácení. Teprve poté se věnujte dezinfekci, převazování ran nebo fixaci poraněných končetin.

Po první pomoci by vždy mělo následovat ošetření lékařem

S výjimkou drobných oděrek by po poskytnutí první pomoci vždy měla následovat návštěva lékaře. Doktor musí zhodnotit, zda nedošlo například k otřesu mozku, ke zlomenině, utržení šlachy nebo třeba natržení svalu. Takové věci nejste vy ani zraněný sportovec schopni posoudit, a tak lze převoz do nemocnice (dle závažnosti vaším vozem nebo sanitkou) jedině doporučit.