Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Vzhůru na výlet! 9 (zapomenutých) turistických tras, které si zamilujete

Info ikona
turistka

Na Karlštejně už jste letos byli, Krkonoše máte prochozené křížem krážem a do Beskyd je to z ruky? Přinášíme vám devět výletních tipů na místa, kde nehrozí, že bude hlava na hlavě.

Promotion | 24. 06. 2024
Měření

Batoh, svačina, sportovní obuv, pokrývka hlavy a můžeme vyrazit. Jenže kam? Místa v okolí bydliště máme prochozená a osvědčené turistické destinace v letních měsících doslova praskají ve švech. Na tuto palčivou otázku přináší odpověď společnost E.ON, která dohromady s Klubem českých turistů a agenturou CzechTourism vytipovala v rámci projektu Turistika beze stop devět tras, které poskytují alternativu k vytíženým místům. Nové trasy navíc poctivě zdokumentovala DVTV, a tak se můžete na daná místa naladit prostřednictvím jejich videoreportáží. Tak kam v létě vyrazíte? 

Hauenštejn (Horní hrad)

Zajímá vás, jaké je to na Nebesích? Tak vzhůru na trasu, která vede okolím Stráže nad Ohří přes přírodní rezervaci jménem Nebesa až k Hornímu hradu Hauenštejn. A pokud se vám poštěstí, možná vás přivítá i hradní pán. „Koupit hrad byl můj klukovský sen, který ve mně zrál. Jezdil jsem po zajímavých zříceninách, tato patřila k těm nejkrásnějším. Musel jsem se naučit základní stavební postupy práce i nahlédnout pod pokličku projektantům, a hlavně sem dostat návštěvníky - je to zážitkový hrad,“ říká Pavel Palacký, majitel Horního hradu zvaného Hauenštejn.

Délka trasy: 9,4 km

Národní přírodní památka Peklo

V Nebesích už jsme byli, a teď přichází čas na Peklo. Přírodní památka Peklo vás ale v žádném případě nevyděsí, naopak jde o krásné místo plné pískovcových skal a živoucích mokřadů. Pokud byste s výletem počkali až do příštího jara, dočkáte se také “bílých koberců”, tedy chráněných bledulí. „Bledule tu rostou ve svém přirozeném prostředí, vyhledávají vlhké louky nebo takovéto lesy,“ říká Šárka Mazánková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

Délka trasy: 8,2 km

Naučná stezka Jeřáb

Hotová oáza klidu! I takovou přezdívku bychom mohli dát Naučné stezce Jeřáb, která se vine z Hradčan v Ralsku. Při procházce zdejšími borovicovými lesy se navíc můžete zaposlouchat do nádherného ptačího zpěvu. Není totiž žádným tajemstvím, že se zde daří celé řadě ptáků. 

Přírodní památka Modřanská rokle

Říkal někdo, že během letních měsíců nenajdete v Praze klidné místo? Opak je pravdou, přírodní památka Modřanská rokle je perfektním adeptem na víkendový výlet. „Modřanská rokle byla původně témeř bez stromů, nacházely se zde pastviny. Ve 30. letech se zasázela nepůvodními druhy stromů. Dnes se kácí a nahrazují se těmi dřevinami, které jsou pro tuto oblast ty správné. V každém chráněném území v Praze je enormní tlak lidí, příroda má malý prostor, kde má klid. Důležité je držet se vyznačených stezek a mít čtyřnohé mazlíčky na vodítku,“ říká Radek Borovička, autor Naučné stezky Modřanská rokle.

Délka trasy: 11,2 km

Podhůra (Chrudim III)

Máte malé děti a hledáte turistickou trasu, kterou v pohodě zvládnou? Pak vás potěší krásná lesní cesta Podhůra. Na závěr výletu nezapomeňte navštívit ani bezbariérové Muzeum starokladrubského koně. Věděli jste, že jde o nejstarší původní české plemeno koní?

Zámecká Naučná stezka Bartošovice

K další nenáročné trase patří Naučná stezka Bartošovice, která vede v blízkosti řeky Odry. Během příjemné procházky můžete navštívit také Dům přírody Poodří, jehož součástí je záchranná stanice pro volně žijící živočichy. Velkým lákadlem je i nedaleká farma Luční Dvůr a Ekofarma Bartošovice. V neposlední řadě si o vaši pozornost říká Bartošovický mlýn, jehož historie sahá až do konce 15. století. 

Délka trasy: 7,1 km

Vizovice

Když se řeknou Vizovice, většina z nás si vybaví vizovický zámek. Pravdou ale zůstává, že okolí Vizovic toho nabízí mnohem více. Patnáctikilometrová trasa, která vede přes Vizovické vrchy, vás dovede až k rozhledně Doubrava. Cesta následně pokračuje přes Naučnou stezku Vizovické prameny. „Stezka se jmenuje Vizovické prameny proto, že na sedmi zastaveních jsou tabule se zajímavostmi. Jsou to tedy prameny vědomostí, které popisují celý kraj a místa, co turista může navštívit,“ říká autor naučné stezky, dlouholetý člen Klubu českých turistů a kronikář města Miloslav Vítek

Délka trasy: 15,6 km

Přehrada Vranov

Státní zámek Vranov nad Dyjí je ideálním startovním místem pro procházku v okolí Vranovské přehrady. Jakmile si užijete pohádkovou atmosféru zámku, můžete vyrazit po zelené turistické značce směr přehrada. V letošním roce toto vodní dílo slaví 90 let od svého uvedení do provozu. „Funguje 90 let, staráme se o to jako o mimino,“ říká Karel Maurer, správce oblasti a průvodce vodní elektrárnou. 

Délka trasy: 10 km

Přes Luč a Loučovice

Zatímco Lipno je během léta v obležení turistů, nedaleké Loučovice zejí prázdnotou. A to je velká škoda. Odtud totiž můžete vyrazit na Vrch Luč, obdivovat Český soběstačný dům nebo Čertovy proudy. 

Délka trasy: 11,4 km

Nezapomeňte na udržitelnou turistiku

V rámci turistiky nezapomeňte ani na udržitelné smýšlení. Společnost E.ON ve spolupráci s šestnácti odborníky napříč různými obory vypracovala Manifest udržitelné turistiky, který v deseti bodech dává návod, jak se chovat na svých výletech tak, abyste lokality, kam míříte, zbytečně nezatěžovali. Manifest nabádá k tomu, abyste cestovali odpovědně, nezanechávali za sebou v přírodě stopu, měnili věci jenom k lepšímu a podobě. 

Zdroj citací: eon.cz/turistika-beze-stop