V roce 2015 zahynulo více lidí při pořizování selfie než v důsledku žraločího napadení
Selfie je fenomén, který kompletně ovládl internet. Přední foťák na mobilním telefonu je některými využíván více než zadní, kolem památek se hemží turisté a s co nejdelšími tyčemi se do záběru snaží dostat sebe, pamětihodnost a všechny, co cestují s nimi. Napadlo vás ale někdy, že pořízení selfie může být nebezpečné?
Šestašedesátileý japonský turista zemřel a jeho společník byl těžce zraněn po pádu ze schodů při pokusu vyfotit si selfie u indického Tádž Mahalu. Mužova smrt zvedla počet úmrtí souvisejících s pořizováním selfie za rok 2015 na číslo dvanáct. Pro srovnání – osm lidí letos zahynulo v důsledku žraločího napadení.
Selfie vs žralok
K takovýmto tragédiím dochází většinou proto, že se dotyčný soustředí více na telefonní obrazovku než na prostředí kolem sebe. Čtyři z oněch dvanácti úmrtí byla způsobena pádem, další srážkou s vlakem. Může to znít bizarně, ale ve snaze získat fotografii s vlakem si lidé stoupají na nebezpečná místa, kudy vlak projíždí, nebo přímo před vlak stojící na peroně. Ani v jednom případě nemá strojvedoucí šanci dotyčné vidět.
Kvůli touze mít co nejúžasnější selfie, které má potenciál získat co nejvíce lajků, přistoupily některé turistické atrakce ke speciálním bezpečnostním opatřením. Některé části národních parků jsou pro veřejnost uzavřeny, jelikož návštěvnicí chtěli selfie s medvědy. V zoologických zahradách jsou u výběhů nebezpečných zvířat výstražné cedule, které pořízení selfie zakazují. Letos si dokonce stěžovali cyklisté na Tour de France, že se cítí ohroženi množstvím selfie tyčí kolem trati.
Výrobci selfie tyčí začínají k výrobku přikládat také papír s poučením o bezpečnosti. Ač se to může zdát absurdní, žijeme v době, kdy je dobře lajkovaná fotografie Eiffelovky důležitější než její samotná návštěva.
Zdroj článku: mashable