Jako Češi máme Drážďany v oblibě kromě vánočních trhů i z toho důvodu, že od nás nejsou daleko. Pokud vyrazíme z Prahy, dorazíme tam autem za necelé dvě hodiny. I proto jsou dobrou destinací, kam v létě vyrazit, zejména když nechcete cestovat daleko. Nudit se tu rozhodně nebudete. Naopak, je tu toho k vidění tolik, že je těžké si vybrat. My pro vás proto máme pár tipů, které byste skutečně neměli vynechat.
Po stopách historie
Pokud vás baví historie, pak je na úvod nutné říct, že vyrážíte-li do Saska, určitě se vyplatí zařídit si tam průvodce (jsou tam i tací, kteří mluví česky). Já se díky Steffi, která doprovázela naši skupinu, dozvěděla například to, že jedna z budov v Drážďanech je popsaná písmeny, jelikož tam sídlí saské noviny; že mešita Yenidze, která se nachází kousek od centra Drážďan, nikdy nebyla muslimským svatostánkem, svým zevnějškem měla oklamat a zakrýt, že je ve skutečnosti tabákovou továrnou; či že se jedna z ulic v Drážďanech jmenuje Pražská z toho důvodu, že tam vystupovali Češi z vlaku, když tam jezdili nakupovat. A to je pouze zlomek zajímavostí, které nám řekla.
Ať už s průvodcem, nebo bez, rozhodně byste neměli vynechat tyto drážďanské památky.
Pokud budete chtít vidět celé město z jednoho místa, rozhodně se vám vyplatí jít na Kostel svaté Panny Marie neboli Frauenkirche, který byl postavený již v roce 1743 a je jedním z neiikoničtějších míst v Drážďanech. Dojem udělá zejména svou kopulí, na kterou se dá i vyjít a prohlédnout si celé město shora. Navíc jeho historie je poměrně zajímavá. Během druhé světové války byl využíván jako úkryt a v jeho kryptě se schovávalo zhruba 300 lidí.
Tato opera nese jméno po svém architektovi – Gottfriedu Semerovi. Byla postavena mezi lety 1838-1841, ale poté vyhořela. Novou navrhl právě Semper. Ta byla poznamenána nálety v roce 1945 a bylo nutné ji znovu opravit. Dnes působí impozantním a honosným dojmem a je jedním z charakteristických symbolů Drážďan.
V Drážďanech byste také rozhodně neměli vynechat Fürstenzug neboli mozaiku knížecího průvodu. Toto dílo z roku 1907 je považováno za nejdelší nástěnnou malbu na porcelánových kachlích na světě. Tvoří ho konkrétně 23 621 dlaždic, je dlouhé 102 metrů a vysoké více než 4 metry. Vyobrazuje dohromady 35 markrabat, vévodů, kurfiřtů a králů z rodu Wettinů, kteří vládli v Sasku v letech 1127 až 1873.
Kromě toho je drážďanským skvostem také komplex budov Zwinger, který je význačný zejména svým nádvořím. Jde o jedno z nejvýznamnějších stavebních děl z období baroka v Německu. Původně se mělo jednat o zámek, ten ale nikdy nebyl postaven. Zato zde jednu dobu byla oranžérie. Příkaz ke stavbě vydal saský kurfišt a polský král August II. Silný v roce 1709 a jeho motivace byla jasná – chtěl žít podobně jako francouzský král slunce Ludvík XIV. Jeho historii vám představí interaktivní prohlídka. Kromě toho si zde můžete prohlédnout galerii výtvarných děl vzniklých v 15.-18. století.
A pokud se budete chtít dozvědět více o historii Drážďan, stačí vyrazit do muzea Grünes Gewölbe, které je jedním z nejstarších muzeí na světě – vzniklo v roce 1723.