Nová várka zajímavých podcastů, které stojí za poslech
Tipů na nové podcasty nikdy není dost.
marianne.cz
Podcasty mohou sloužit k zábavě, vzdělávání i k motivaci. Jsou skvělou volbou pro lidi, kteří chvíli neposedí nebo nemají čas vysedávat u televize či knížky. Nasadíte-li si sluchátka, můžete při poslechu svého oblíbeného mluveného slova sportovat, vařit, uklízet, cestovat nebo jakkoliv jinak zaměstnat ruce a tělo. Co si ale pustit? Zjistěte, jaké podcasty mají rády naše redaktorky, a zkuste si vybrat z těch, které doporučují.
Podcasty jsou se mnou téměř pokaždé, když se vydám na cestu, ať už autem nebo městskou hromadnou dopravou. Také je moc ráda poslouchám při vaření a uklízení, kdy mi samotná činnost nestačí a potřebuji svou mysl zaměstnat ještě jinak. Ráda se zaposlouchám do obsahu mluveného slova, který mě baví a nemusím myslet na to, co zrovna dělám. Podcasty se především ráda bavím, takže nevyhledávám závažná témata, spíše taková, u kterých člověk nemusí příliš zaměstnávat mysl.
Neplecha ukončena je podcast, ve kterém Bára Loukotová rozebírá knihy o Harry Potterovi tak dopodrobna, že na úplném konci nezůstane jediný neotočený list. Jako velký fanoušek tohoto magického světa patří „Neplecha“ na vrchol TOP podcastů a doporučila bych ji každému, kdo se v knihách spisovatelky J. K. Rowling zhlédl a rád by se dozvěděl mnohem víc nejen o samotném příběhu, ale i o průběhu vzniku celého kouzelnického světa, jednotlivých postav a zkrátka o všem, co s Harry Potterem souvisí. Poslouchat ho mohou i ti z vás, kteří knihy nečetli, ale milují filmy, protože autorka podcastu vám v podstatě celý knižní příběh převypráví a vy se dozvíte to, co vám celá léta unikalo, aniž byste musela fyzicky otočit jedinou stránku.
V podcastu časopisu Reflex vás dvojice Jan Studnička a Tereza Kujová provedou celou historií sexu, sexuality a erotiky. Jednotlivé díly se však spíše zaměřují na „děje“ než „pich“, jednoduše se dozvíte mnohé o historii jako takové. Tento podcast potvrzuje slova Jana Amose Komenského, že i historie a vzdělání se dají podat velice zábavnou formou. Takže pokud se chcete dozvědět zajímavosti z dějin, rozšířit si přehled a zároveň vám nevadí začít se smát nahlas uprostřed přeplněného vagónu metra, tento podcast se vám bude zaručeně líbit. Vzájemná energie mezi Honzou a Terezou je tak přátelská a uvolněná, že není nouze o neustále průpovídky a komické situace, při kterých se budete opravdu popadat za břicho.
Jelikož jsem sama autorkou podcastu Svět podle Veru, je to pochopitelně můj oblíbený formát. Vybrala jsem však dva, které mám nejraději a které mají podle mě potenciál pomoct těm, kteří to potřebují.
Podcast Bé Hà Nguyen, známé influencerky, která si nechává říkat Malá Míša, se mi líbí především z toho důvodu, že autorka je lidská a mluví k ženám o ženských záležitostech, o sebevědomí, o rozhodování, vztazích a o všem, co my ženy v životě řešíme. Její podcast mi dokáže zvednout náladu především, když zrovna něco řeším, protože pak vidím, že nejsem sama. Troufnu si říct, že je pro mě psychickou podporou. Během povídání dává tipy, jak najít klid v duši, jak se nebát žít podle svých představ a jak se zbavit traumat, která si s sebou neseme z dětství.
Autorka podcastu Christie je mou velkou oblíbenkyní. Je mi blízká i tím, že jsme obě Blíženci a prošly jsme si nelehkou cestou. Neměla to v životě snadné a proslavila se na Instagramu, kde sdílela lidskost a to, co lidé běžně řeší. Svou autenticitou si získala obdiv a popularitu. Je svá a já její podcasty mám ráda, protože má skvělý hlas, je příjemná a řeší věci víc z ezo úhlu. Podcast bych určitě doporučila všem ženám, které občas potřebují vědět, že nejsou samy. Že to, co se děje jim, je naprosto běžné, a že se vše dá překonat.
S posloucháním podcastů jsem začala teprve předminulé Vánoce, do té doby jsem si myslela, že nedokážu udržet pozornost a musím něco vyloženě číst nebo sledovat. Zkoušela jsem si pouštět oblíbené podcasty, které poslouchali všichni, ale nikdy mě to nebavilo. Pak jsem ale náhle v mezisvátečním volnu doposlechla první uzavřenou sérii o kreativitě a od té doby tomu naprosto propadla.
Tento podcast bych doporučila úplně všem, kteří se v životě sem tam cítí ztracení nebo zahlcení. Uzavřenou sérii vytvořila Michelle Losekoot spolu s koučkou/psychoterapeutkou Bárou Filáčkovou. V devíti dílech rozebírají různé aspekty našeho života, duševní problémy i třeba to, že si spousta z nás neumí nastavit zdravé hranice. Podcast mi pomohl vždy, když jsem se cítila na dně, a velmi ráda se k němu opakovaně vracím. A kromě žen si myslím, že by ho měl slyšet i každý muž. Vždyt přeci plné kecky toho občas prostě máme všichni bez rozdílu.
Jako velký fanoušek politických podcastů určitě doporučuji Studio N s Filipem Titlbachem a Vítkem Svobodou. Tento podcast neřeší jenom politiku, ale také současné dění, přes kulturu, psychologii až po lifestyle. Jejich styl moderování je úderný, přímočarý, bez chození okolo horké kaše. Oba pánové umí otevřít témata, která se občas mohou pro někoho zdát nudná, ale vše dělají způsobem, který vás zaujme. Zvou si zajímavé hosty a umí se vymanit z klišé, jít do hloubky a řešit problémy z různých úhlů pohledu. Tento podcast si může pustit každý. Témata jsou natolik pestrá, že si mezi nimi každý najde to své. Stačí si vybrat, co vás zajímá.
Z politických podcastů bych také doporučila Vlevo dole od Seznam Zprávy. Moderátory jsou Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší a jedná se o reakční politický formát, který je podávaný lehce satiricky. Velmi mě baví způsob, jakým tito novináři glosují aktuální dění. Ke 100% zážitku z poslechu je ale přeci jen potřeba trochu znát české politické poměry.
Když přišel největší podcastový boom, poslouchala jsem toho hodně. Měla jsem moc ráda Opravdové zločiny, které bych určitě doporučila každému, kdo má rád morbidní a zároveň fascinující povídání o tom, co všechno jsou lidé schopni udělat. Lucie Bechynková a Bára Krčmová popisují nejrůznější zločiny, které kdy byly spáchány – od šílených sériových vrahů přes dodnes nevysvětlitelné záhady až po vládce drogových kartelů. Musím přiznat, že poslouchání tohoto podcastu zapříčinilo, že jsem se začala mnohem víc bát, především, když jsem začala bydlet sama. Nedoporučuji ho tedy slabším povahám, které mají bujnou představivost.
Má bakalářská práce se týkala podcastů, tudíž jsem jich naposlouchala opravdu hodně. Vypíchnout však musím podcast Beautie. Ten má na svědomí Tereza Popovič a s pozvanými osobnostmi, kterými se mně strefovala do vkusu, mluví o tom, jak jinak než z estetického hlediska se dá pohlížet na krásu. Byli to lidé z různých oborů, například kuchař, a ona se snažila zjistit, co pro ně znamená krása. Tereza má navíc příjemný a klidný hlas, takže se krásně poslouchá.
Já přece jenom raději čtu knížky, mám ale své oblíbené osobnosti, které, když mají podcast, si ráda poslechnu. Takhle jsem přišla na Na volné noze, který je o podnikání a nezávislých profesionálech. Našla jsem tam skvělé tipy, které se mohou hodit pro mé zaměstnání a profese. Nemusíte tu řešit jen podnikatelskou činnost, ale i například syndrom vyhoření, zdravý životní styl, jak vše skloubit a podobně. Určitě by si tento podcast měl poslechnout každý, kdo si uvědomuje, co všechno je potřeba při činnosti na volné noze řešit a jak to co nejlépe zvládnout.
Jako oddechovku mám ráda podcast Jakuba Kotka EASY CAST, na kterém oceňuji i audiovizuální podobu, kdy můžu moderátora i hosty vidět, sledovat jejich reakce a nespoléhat se jen na zvuk a poslech. Hosté jsou nejrůznější influenceři a osobnosti a mně se líbí především způsob, jakým se Jakub hostů ptá na všechno a vůbec se toho nebojí. Beru to pak také jako inspiraci a poučení pro svou profesi.
Autorský článek