Proč si na sv. Martina dopřáváme husu a víno?
Stoly se prohýbají, pečená husička voní domovem a na stole nechybí ani deci svatomartinského vína. Magické datum 11. 11. si doslova s chutí užíváme, ale málokdo zná samotnou legendu o sv. Martinovi.
Někdo si svatomartinské menu dopřál již o víkendu, na jiného dozlatova pečená husička teprve čeká. Pokud máte hodování teprve před sebou, určitě vám přijde vhod konverzační téma v podobě legendy o sv. Martinovi. I když je tento svátek čím dál tím více populárnější, mnoho lidí stále netuší, kdo to sv. Martin vlastně byl.
Z vojáka biskupem
Život sv. Martina můžeme klidně zhodnotit za „starověký sen“. Martin se údajně narodil na přelomu let 316 – 317, a to na území dnešního Maďarska. Už ve svých patnácti letech se stal vojákem a byl přeřazen do dnešní Francie. Právě tam během jedné mrazivé noci uviděl žebráka, kterému věnoval část svého vojenského pláště. I když by se mohlo zdát, že tímto dobrosrdečným činem příběh končí, opak je pravdou. V noci se totiž Martinovi zdál sen, ve kterém se mu zjevil Kristus. Toto vidění následně vedlo k tomu, že se Martin rozhodl svůj život zasvětit Bohu.
Po opuštění vojenské gardy se z Martina stal poustevník. Žil z mála a svou skromnost potvrdil třeba i tím, že nechtěl přijmout biskupskou hodnost. Když se vyslanci snažili Martina najít, ukryl se před nimi mezi hejno hus. Husy se ale rozhodly, že Martina svým kejháním prozradí, a tak se Martin biskupské hodnosti neubránil a husy „podrazačky“ se zase neubránily pekáči a troubě.
A proč víno?
Pokud jste se domnívali, že sv. Martin holdoval vínu, pak vás musíme zklamat. Martin byl abstinent, a tak žádná přímá spojitost mezi jeho životem a vínem není. Označení svatomartinské víno pravděpodobně vzniklo jako chytrý tah vinařů, kteří na začátku listopadů stáčí první láhve vína.
Slavíte sv. Martina?
ČTĚTE TAKÉ: Nejlepší svatomartinská husa je pomalu pečená. Zkuste tuhle