Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Galerie: Neobyčejný život Jacqueline Kennedy Onassis

Info ikona
Jackie

Jacqueline Kennedy Onassis patřila k ženám, se kterými se osud nemazlil. Na jednu stranu jí u nohou ležely téměř celé Spojené státy americké, na stranu druhou se musela vyrovnat se ztrátou dítěte a později také manžela.

Život Jacqueline Kennedyové se na první pohled zdá jako z pohádky. Malá Jacqueline se narodila do rodiny bohatého newyorského makléře, studovala na pařížské Sorboně a po promocích na Univerzitě George Washingtona získala práci v deníku Washington Times-Herald. Právě díky svému povolání se seznámila s Johnem Fitzgeraldem Kennedym, kterého okouzlila nejen půvabem, ale i intelektem. Své "ano" si pár řekl v září 1953 a požehnání jim dal dokonce sám papež. Radostné chvíle novomanželů vystřídaly ty méně příjemné momenty. Krátce po svatbě podstoupil John operaci páteře a Jacqueline nejdříve potratila a o rok později předčasně porodila dceru Arabellu, která se narodila mrtvá. 

Mohlo by se vám líbit

Lekce módního stylu s Jackie Kennedyovou

Pamatujeme si ji ve skvěle padnoucím, na míru šitém, kostýmku, často doplněným o ikonický klobouček a bílé rukavice. Stala se módní ikonou, jejíž styl je nadčasový a neustále napodobovaný. Řeč je o Jackie Kennedyové, která ženám ukázala, že styl a elegance nikdy nevyjdou z módy.
marianne.cz
Život Jackie Kennedy ve fotografiích

Po čtyřech letech od svatby se začalo rodině blýskat na lepší časy. Radost přišla s narozením první dcery Caroline i s oznámením Johnovy prezidentské kandidatury. Po porážce Richarda Nixona se v roce 1960 stal John F. Kennedy nejmladším mužem v čele Spojených států amerických. Jen několik týdnů po volbách se Kennedy těšil z další dobré zprávy. Manželka Jacqueline porodila zdravého syna Johna. Kromě role matky se Jacqueline, které veřejnost přezdívala Jackie, s grácií zhostila i role první dámy USA. Bílý dům zvelebovala na všech frontách. Zasloužila se o obnovu veřejných místností, zřídila v něm školku a vysadila zahradu. Zároveň v Bílém domě společně s manželem pořádala večírky nejen pro politiky, ale také umělce a americkou smetánku.

Osudný rok 1963

Role první dámy Jacqueline slušela. Vzhledem k jejímu původu se nebála sáhnout po drahých róbách a oslovit luxusní návrháře. Zároveň Jackie vynikala všeobecným přehledem a jazykovou výbavou. Není divu, že John Kennedy po pracovní cestě do Francie s úsměvem prohlásil: „Jsem mužem, který doprovázel Jacqueline Kennedyovou do Paříže." Pohádka o okouzlující Jackie a lidmi milovaném Johnovi by pravděpodobně pokračovala, kdyby nepřišel osudný rok 1963. V srpnu se manželům narodil čtvrtý potomek Patrick Bouvier, který zemřel dva dny po porodu. Neštěstí ale rodinu neopustilo a o slovo se znovu přihlásilo 22. listopadu 1963, v den, kdy byl spáchán atentát na Johna F. Kennedyho. 

Po pohřbu manžela se Jackie přestěhovala do New Yorku, kde se pokusila žít v ústraní. O pozornost si řekla až v roce 1968, kdy se provdala za Aristotela Onassise, řeckého milionáře. Následně Jackie pobývala v Řecku a Paříži, ale mnoho času trávila také v New Yorku, kde její děti studovaly. Ani tento manželský svazek netrval věčně, a tak v roce 1975 Jackie znovu ovdověla. Poté se Jackie vrátila ke svému původnímu povolání a stala se konzultantkou ve společnosti Viking Press.

V lednu 1994 byla Jackie diagnostikovaná rakovina, které o čtyři měsíce později, ve svých 64 letech, podlehla. 

Mohlo by se vám líbit

Charlotta Garrigue Masaryková: První dáma, která se první dámou nikdy nestala

Narodila se v intelektuální rodině, toužila po kariéře pianistky a kvůli lásce odcestovala z rodné země. Jaký byl život Charlotty Garrigue Masarykové, první dámy Československé republiky, která svou funkci nikdy nemohla plně vykonávat.
marianne.cz
Zdroj článku