Zábava
Moje Vánoce ve tmě
Na základce jsme měli starého pana učitele, který každý den trpělivě obcházel třídy a se slovy „Zhasněte ty lampiony, já chci vidět tmu“ vypínal rozsvícená světla. Čím jsem starší, tím více cítím, že tento popěvek vyjadřuje to, co od Vánoc očekávám. Nejlepší Štědrý večer je ten, který končí vypnutím všeho, co je na elektřinu či na baterky, a společným ponořením do klidu rušeného jen našimi vlastními slovy a plamenem svíček.
Pro letošní rok počítám s tím, že poslední služba, kterou mi technologie na Vánoce prokáží, bude simulace Ježíškova zvonečku. Asi ten trik znáte - na telefonu nastavíte zvonění alá romantický zvoneček a jeden rodič při vyhlížení Ježíška z okna vedlejšího pokoje ve správném okamžiku nenápadně vytočí číslo. Je příznačné, že mého desetiletého syna otázka „A jak jste to dělali?“ zajímala víc než skutečnost, že Ježíšek neexistuje.
Do „posledního zazvonění“ mi ovšem technologie budou sloužit vydatně. Kombinací zdravého rozumu a šikovných technologických vychytávek dokážu totiž minimalizovat tři největší zdroje předvánočního stresu. Znáte je všichni: „nemám dost času“, „už na to nemám nervy“ a „kde mám pořád brát nápady na dárky“. Z hlediska rozumu bych jen podotkla, že uklízím tak jako jindy (nebo si na to někoho pozvu) a peču maximálně dva druhy cukroví s vědomím, že v jednoduchosti je krása. Na zmíněné tři stresory mám pár jednoduchých tipů.
Na nápady mám už dávno poznámkový blok OneNote. Tedy nejen na nápady, ale na ně je prostě skvělý. Nejlepší inspirace (nejen) na dárky k Vánocům se většinou objeví v době, když ji nehledám - kdykoli během roku. Ve OneNote mám různé pracovní a osobní sešity a jeden osobní se jmenuje Organizace. Obsahuje listy s nákupním seznamem, rozvrhem ve fitku, knihy, které si chci přečíst, recepty... A také tipy na dárky. Když na cokoli během roku narazím, vložím si poznámku, fotku, odkaz na web, nebo zvukový či video záznam. OneNote mám synchronizovaný na počítači i telefonu, oblíbené sešity mám připnuté na hlavní obrazovku, které jednoduchým způsobem na jeden dotek otevřu a doplním. Jakýkoli sešit mohu sdílet s kýmkoliv potřebuji, a všichni tak stále máme aktuální informace. To se hodí třeba na seznam úkolů, kdo co má zařídit před dovolenou či právě před Vánoci.
Tím se dostávám k nervům. Sdílet představu o Vánocích a hlavně z toho vyplývající úkoly se zbytkem rodiny a nedělat všechno sama, je klíčové. Totéž platí samozřejmě v práci. Pomáhají mi některé vychytávky ve Windows 10 a Office 2016. Například výborné vyhledávání, protože nikdy nevím, kam jsem ten soubor uložila (ale tuším, jak se jmenuje). Když dělám moc věcí najednou, začnu se ztrácet v otevřených oknech. Desítky umí ukázat náhled na všechna okna najednou a já si ťuknu na to, které hledám. Nebo si je rozložím do více pracovních ploch. Také mi vyhovuje to, že v mailu se mi při vkládání příloh samy nabídnou soubory, na kterých jsem před chvílí pracovala (což je většinou přesně to, co potřebuju).
A jak na čas? Mně osobně velmi pomáhá práce odkudkoli. Například poté, co odvezu syna na fotbal, se v hospůdce na hřišti připojím a dokončím práci na dokumentech sdílených s kolegy na online úložišti OneDrive. V klidnějším koutku si se sluchátky vyřídím konferenční hovory přes Skype pro firmy (ty mimochodem ráda absolvuji v autě při hodinovém popojíždění přes Prahu - stačí mít Skype v telefonu a zapnout hands free). Obrovskou úsporou času je pro mě možnost sdílet obrazovku při konferencích na Skype pro firmy. Nemusím složitě vysvětlovat, že to je tamto zelené tlačítko vpravo nahoře pod tím červeným nápisem... Jednoduše se na to společně na dálku podíváme.
Vánoce si pak mohu užít "ve tmě" a "unplugged". Nejsem typ člověka, který se na svět dívá přes HD kameru v tabletu, nejvíce si chvíle s blízkými užiji v RD, tedy jako "real definition".
Autorka je PR manažerkou ve společnosti Microsoft ČR