Chuť vyběhnout
Pamatuji si, jako by to bylo včera. Sedím u stolu a píšu jeden z dalších článků. Najednou mě ale popadla hrozná chuť se hýbat. Protáhnout tělo zkřivené od home officu, nadýchat se svěžího podzimního vánku a vyčistit si hlavu od písmenek. I když mi to není podobné, popadla jsem běžecké boty a vydala se vstříc pěti kilometrům.
Zhruba na konci naší ulice jsem nemohla popadnout dech, z běhu se stal poklus a z poklusu rychlá chůze. Bolely mě plíce, nohy, bok, a dokonce i psychika ve chvíli, kdy jsem zjistila, že za sebou mám necelý kilometr běho-kluso-chůze. Jak zbitý pes jsem odpajdala domů a myslela, že tohle je definitivní tečka za mou běžeckou kariérou, která netrvala ani patnáct minut. O to víc mě překvapilo, že následující den jsem chtěla opět vyběhnout. Překonat včerejšek a dokázat si, že doběhnu dál než ke šraňkám.
I když následující pokusy nebyly po výkonnostní stránce lepší, po fyzické stránce jsem se cítila mnohem lépe. Už mě nebolely nohy, lépe se mi dýchalo a dokonce už jsem zapomněla i na to, že mám plíce. Postupem času jsem se v běhu cítila komfortně a pevně věřila, že do léta pokořím svých prvních pět kilometrů. Nepodařilo se!
Teď už vím, že jsem zbytečně tlačila na kilometry, namísto toho, abych poslouchala tělo. Že jsem zbytečně přepalovala začátky a snažila se o extrémní tempo ve chvílích, kdy nebylo zapotřebí. Pro začínajícího běžce je totiž důležité, aby cesta k prvním pěti kilometrům byla pomalá, a především kvalitní.