K rozvoji elektřiny došlo až po objevení prvního použitelného zdroje stálého elektrického proudu (Voltova článku) v roce 1800. Následující 19. století je tak některými lidmi nazýváno stoletím elektřiny.
K velkému milníku, který dostal elektřinu do domácností, byl vznik žárovky v roce 1879, který byl připsán Thomasi Edisonovi. Zanedlouho poté vznikla první elektrárna a netrvalo dlouho, než se v domácnostech namísto osvětlení pomocí plynu začalo využívat to elektrické. V této době to bylo ale spíše výjimkou než pravidlem. Ovšem ve 30. letech měla doma elektřinu většina lidí v rozvojových částech světa.
To vedlo k tomu, že se brzy začaly vynalézat a používat i domácí elektrické spotřebiče. Jedním z prvních byl přitom překvapivě elektrický toustovač. Ten vznikl už v roce 1893 a byl založený na podobném principu, jaký byl objeven u žárovek – rozžhavoval se v něm drát, který měl opakovaně vydržet zvyšování teploty. Přesto byl ale poněkud nebezpečný, jelikož dráty měly tendence roztavení či vzplanutí. V roce 1905 se tak začaly využívat bezpečnější toustovače. První sporák byl vynalezen okolo roku 1892, ale konkurovat plynovým sporákům začal až okolo 20. let 20. století. A taková lednička vznikla třeba až v roce 1913.