Historie Velikonoc je velmi dlouhá. Dnes se jedná zejména o období, kdy dochází k vítání jara a kdy Křesťané slaví znovuzrození Ježíše Krista. A právě těmto událostem je podřízena většina velikonočních zvyků a tradic.
Současná podoba Velikonoc není tak duchovní a honosná, jako tomu bylo v minulosti. Některé z tradic se ale dodržují dodnes. Mezi ty nejznámější patří šlehání žen a dívek pomlázkou pletenou z vrbových proutků, což jim podle pranostik přináší zdraví a mládí. Ony potom dají koledníkům kraslice, neboli ručně barvená vajíčka, přičemž vajíčka mají symbolizovat zrození či nový život.
S Velikonoci je zároveň spjato spoustu pečení. Jistě jste zaznamenali beránky, které v tomto období můžete vidět na stolech v mnoha českých domácnostech. Beránek je symbolem čistoty, nevinnosti a poslušnosti. Jako beránek Boží byl přitom v křesťanství označován Ježíš Kristus, který se obětoval pro spásu světa a osvobození z hříchu. Další sladkou velikonoční dobrotou je mazanec. U něj je zajímavé, že býval původně slaný. Dělá se ze stejného těsta jako vánočka a zadělat by se na něj mělo na Bílou sobotu. Jí se následující den. A nakonec tu je pečený jidáš, který by měl mít tvar smyčky. Ten symbolizuje provaz, na kterém se Jidáš Iškariotský oběsil potom, co zradil Ježíše Krista.