Karel III. se stal králem Velké Británie v momentě, kdy zemřela jeho matka Alžběta II. Korunovace je tak spíše symbolickou záležitostí a není nutná k tomu, aby panovník mohl vládnout. Zároveň se jedná o formu oslavy nástupu na trůn, na kterou s ohledem na okolnosti skutečného předání vlády nebylo pomyšlení.
Během ceremoniálu bude přitom králi nasazena koruna svatého Eduarda, kterou jsou korunovaní britští králové od 17. století. Koruna je ze zlata a k tomu je poseta stovkami drahokamů (mezi nimi jsou diamanty, safíry, rubíny, smaragdy a další) a polodrahokamů. Je tedy na hlavě extrémně těžká. To je důvodem, proč ji na sobě bude mít pouze během korunovace. Poté mu bude nasazena britská imperiální koruna, kterou nosila královna například při projevech v britském parlamentu. Ta byla vyrobena v roce 1937 pro korunovaci Jiřího VI.
Královně choti Camille bude nasazena koruna královny Marie, která byla doposud vystavena v Tower of London. Poprvé v novodobé historii tak přitom bude použita pro korunovaci manželky stávající koruna. Předtím, než ji bude nasazena na hlavu, ale projde koruna ještě pár změnami. Konkrétně na ni budou přidány diamanty z osobní sbírky šperků zesnulé královny Alžběty II., které tímto bude vzdán hold. Jedná se o diamanty Cullian III, IV a V, které často nosila jako brože.