Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

KVÍZ: Jak dobře dnes ovládáte vyjmenovaná slova?

Jistě si pamatujete, že jste se na prvním stupni na základní škole učili vyjmenovaná slova a uměli je vyjmenovat pomalu i odzadu. Zvládli byste to ale i dnes? Jak dobře si je pamatujete? To si můžete otestovat v našem kvízu.

Tereza Čaladi | 24. 02. 2023

V českém pravopise máme takovou libůstku, kterou jsou měkká i a tvrdá y. To z toho důvodu, že tato dvě písmena původně sloužila k označení dvou různých hlásek. Dnes se vyslovují stejně, jinak pouze v nějakých nářečích. Ovšem v psané podobě toto rozdělení přetrvává. Proto existují pravopisná pravidla, kdy psát měkké i a kdy tvrdé y, ačkoliv když by se slovo vyslovilo, tak nepoznáte mezi i/y rozdíl.

V českých slovech proto rozlišujeme měkké a tvrdé souhlásky. Mezi měkké patří c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň a vždy (až na pár výjimek) po nich píšeme měkké i. Tvrdými souhláskami jsou h, ch, k, r, d, t, n a po nich následuje y. U písmen D, T, N se volí i/y dle výslovnosti. Tedy například dívka vs. dým, tisk vs. týden, rybník vs. nyní.

Existují ovšem i obojetné souhlásky, které nemají jasně stanovené, zda se po nich píše tvrdé y, či měkké i. Proto se ve školách učí vyjmenovaná slova, v nichž se po obojetných souhláskách píše y/ý.

Historie vyjmenovaných slov

První oficiální poučka o psaní y po obojetných souhláskách pochází z Pravidel českého pravopisu roku 1902 od Jana Gebauera. Zde ještě nebyl seznam těchto slov na jednom místě – slova byla akorát napsána správně tvrdě ve slovníkové části příručky. Od té doby se uvádějí v pravidlech českého pravopisu již tradičně. Zároveň dnes existují přímo seznamy, které se děti ve škole učí. Ty se za těch více jak 100 let trochu proměnily. V několika posledních rocích ovšem zůstávají stejné. Různí se však dle konkrétní příručky či učebnice.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Ovládáte český jazyk na jedničku?

Vraťte se na chvilku zpátky do školní lavice a zjistěte, jak jste na tom s rodným jazykem. Možná vás překvapí, že na některé poučky už jste zapomněli.
marianne.cz

BeFeLeMe Pes Se VeZe

Aby se školy ujistily, že budou děti vyjmenovaná slova umět, učí se jejich seznamy nazpaměť. Což znamená, že si musí pamatovat několik slov, v nichž se po obojetných souhláskkách píše vždy y/ý. Máme tak vyjmenovaná slova po b, f, l m, p, s, v, z. Se zapamatováním těchto souhlásek pomáhá mimotechnická pomůcka BeFeLeMe Pes Se VeZe.

Jistě si pamatujete, když jste se vyjmenovaná slova na prvním stupni učili vy. Vsadíme se, že i vaše nejoblíbenější byla ta po F, kterým je pouze fyzika. Vzpomenete si ale například na to po L?

slyšet, mlýn, blýskat se, polykat, plynout, plýtvat, vzlykat, lysý, lýtko, lýko, lyže, pelyněk, plyš

(slyšitelný, mlynář, blýskavice, blyštět se, zalykat se, vzlykot, vyplývat, oplývat, plynulý, plyn, rozplynout se, plytký, lysina, vlys, slynout, Volyně, Lysolaje, lysý)

...po P?

pýcha, pytel, pysk, netopýr, slepýš, pyl, kopyto, klopýtat, třpytit se, zpytovat, pykat, pýr, pýřit se, čepýřit se

(pyšný, pýchavka, přepych, pytlák, ptakopysk, třpytka, nevyzpytatelný, pýří, Spytihněv, Chropyně)

...či po V?

vy, vysoký, výt, výskat, zvykat, žvýkat, vydra, výr, vyžle, povyk, výheň

a slova s předponou vy-, vý

(Vysočina, vyšší, výška, povýšit, zvýšit, převyšovat, zvyk, zvyklost, návyk, zlozvyk, obvyklý, žvýkačka, přežvýkavec, vykat, cavyky, Vyškov, Výtoň, Vyšehrad, Vysočany)

Některá vyjmenovaná slova jsou zákeřná

I zde existují chytáky. Například u výše zmiňovaných vyjmenovaných slov po L je mlynář s y, ale mlít je s měkkým i. Pak je pykat za trest, ale pikat při hře na schovávanou. Či výr jako sova, ale vodní vír.

Ověřte si, kolik z nich si toho pamatujete, v našem kvízu.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Krkolomná česká slova – Víte, co je správně?

Samotné slovo „krkolomná“ je krkolomné. My jsme si pro vás připravili ovšem další jobovky – jedení/jezení, tchyně/tchýně či shlédnou/zhlédnout. Otestujte si, jak tato matoucí slova ovládáte, v našem kvízu.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Zábava
Kvíz: Kde zazněly hity Sladké mámení nebo Není nutno? Poznejte české filmy podle názvu písně

Kvíz: Kde zazněly hity Sladké mámení nebo Není nutno? Poznejte české filmy podle názvu písně

Zábava
77 let od svatby Alžběty II. a prince Philipa: Podívejte se, jak šel čas s oblíbeným královským párem

77 let od svatby Alžběty II. a prince Philipa: Podívejte se, jak šel čas s oblíbeným královským párem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Poznejte je podle několika tajemných indicií

Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Poznejte je podle několika tajemných indicií

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit