Alžběta Rybářová, online redaktorka
V letošním roce nasadila vysokou laťku hned první knížka, kterou jsem v lednu četla. Zuzanin dech od Jakuby Katalpy byl knižní majstrštyk, u kterého jsem brečela dojetím, a zároveň neměla rozervané srdce jako u jiných knížek z dob druhé světové války. Následně jsem pokračovala na vlně českých spisovatelek a zhltla Vrány, Věci, na které nastal čas, Listopád, Fragmenty, Němce nebo Šikmý kostel. Zavzpomínala jsem i na staré časy, kdy jsem četla výhradně thrillery a detektivky, a to prostřednictvím nové knížky od Shari Lapeny s názvem Její konec. Mimochodem, byla výborná! Čím dál víc mě baví také cestopisy, a tak jsem se díky Adamu Gebrianovi toulala v Barceloně nebo prošla Pacifickou hřebenovku s knížkou od Lucie Kutrové. Závěr letošního roku patří mé první absyntovce, konkrétně knížce Jeden z nás: Příběh o Norsku. Šest set stránková kniha věrně popisuje život Anderse Behring Breivika, který v roce 2011 zavraždil šedesát devět účastníků letního tábora. Klobouk dolů autorce, která dokázala tento příběh zasadit do širokého kontextu doby!
Knižní Ježíšku, čteš tyto řádky? Pokud ano, pak bys mi udělal velkou radost další absyntovkou, například A stromy ve vídeňském lese stále stojí nebo Nemesis. Potěšila by mě také nová knížka od Ladislava Zibury s názvem Prázdniny v Česku či Dva měsíce v Lisabonu od Adama Gebriana.
Monika Mudraninová, šéfredaktorka
Já vášnivě ráda čtu. Miluju okamžiky, kdy se zavřu s knížkou a ocitnu se v jiném světě. Nesnesu u čtení ani hudbu, prostě chci být jen já se svými emocemi. V roce 2021 jsem přečetla mnoho knih, ale jen k několika z nich se určitě ještě vrátím, protože ve mně vzbudily radost, smutek, bolest, ale i údiv.
Kdo o tom ví, Lesley Kara
Tahle kniha je prvotina spisovatelky, kterou budete znát spíš jako autorku slavnější Fámy. Pro mě je ale „Kdo o tom ví“ ještě mnohem lepší. Pojednává o tajemství a závislosti – v případě hlavní hrdinky na alkoholu. Ale dosaďte si klidně jakoukoli závislost: na cigaretách, drogách, alkoholu, úklidu nebo na lásce... Silný příběh který vás chytne a už nepustí.
Cirkadiánní kód, Satchin Panda
Moje bible. Návod na život. Must have na mém nočním stolku. Nebudu se o téhle knize dlouze rozepisovat, prostě si ji kupte.
Jak přežít svého muže, Jana Bernášková
Když jsem četla tuhle knihu, na mnoha místech jsem si říkala, jak je to možné, že máme s Janou totožné zkušenosti? Vlezla mi snad do hlavy? Prvotina oblíbené herečky mě zaujala svou upřímností, vypravěčskou dovedností a autentickým syrovým jazykem. Proto jsem si s chutí přečetla i volné pokračování, knihu s názvem Coura. Jsem moc zvědavá, s čím přijde Jana v roce 2022.
Démon ze sídliště, Iva Hadj Moussa
Je to sice příběh o dospívajícím klukovi, takže by se dalo říct, že je úplně mimo mou cílovku. Ale Iva má tuzvláštní schopnost, že cokoli napíše, tak mě to neskutečně baví. Ať to byla například „Šalina do stanice touha“ nebo „Hlavně na to nemysli“. Iva je krutopřísně vtipná a říká věci, na které se bojíte byť jen pomyslet s takovou lehkostí a grácií, že vás ohromí tak, až zůstanete s pusou dokořán.
Téměř dokonalá láska, Andrea Sedláčková
Tohle knihu momentálně dočítám. Je v ní vykreslen pár, který se miluje i nenávidí. Klasika: láska, zrada, žárlivost... Ohňostroj emocí, které zná každá z nás. Ale pozor, žádná červená knihovna, ale pěkně natvrdo popsaná nesentimentální současná realita. Bavila mě i druhá dějová linka o Milanu Kunderovi, díky níž jsem se dozvěděla spoustu nových informací o tomto českém spisovateli žijícím ve Francii.