Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Královská dlouhověkost: Tajemství vysokého věku Alžběty II. a jejích předkyň

Britská královna Alžběta II. se dožila úctyhodných 96 let. Její odchod do královského nebe i tak zaskočil celý svět, vyvolávala totiž dojem, že snad musí být nesmrtelná. Britská panovnice se i na sklonku života těšila poměrně dobrému zdraví. S přispěním klobouků a kostýmků v pastelových barvách navíc působila velmi svěže. Ani královna ale neměla záviděníhodnou kondici zadarmo.

Liv Boková | 14. 02. 2024

Britská královna Alžběta II. byla nicméně až pokračovatelkou rodinné tradice hlavně ženské dlouhověkosti. Její matka zemřela před dva a dvaceti lety, kdy jí bylo 101 let, a teta Alice, vévodkyně z Gloucesteru, zesnula před dvaceti lety ve 102 letech. Když zapátráme ještě kousek dál do historie, zjistíme, že královna Viktorie se v 19. století dožila bezmála 82 a z toho neskutečných 64 let vládla. Její pravnučka Alžběta II. tento rekordní výkon překonala, když Spojenému království panovala přes 70 roků. Princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel zatím poslední britské královny, zemřel krátce před 100. narozeninami.

Mohlo by se vám líbit

Ze života královské rodiny: Princezna Charlotte je jako starší sestra velmi ochranářská

Možná je teprve osmiletou princeznou, ale pro své bratry je jako královna. Často jim říká, co mají dělat, kde mají stát nebo nestát, a opravuje je, pokud udělají chybu...zejména svého mladšího bratra, prince Louise.
marianne.cz

Kde se bere královská dlouhověkost?

Elixír mládí zatím nikdo nevymyslel, členové královské rodiny tak stejně jako ostatní běžní smrtelníci neměli dobré zdraví a vitalitu zadarmo. Rozhodně jim pomohla dobrá genetická výbava a špičková lékařská péče, to hlavní ale bylo, a u pokračovatelů královské rodiny stále je, jen a jen na nich. Máme-li to shrnout v jedné stručné větě: Klíčem je střídmost, pohyb a pravidelnost. Podle tohoto motta žila i královna Alžběta II., která si navíc udržovala stabilní váhu, kontinuálně se vzdělávala, ráda se bavila a spala osm a půl hodiny denně.

Pro dlouhověkost je klíčový dostatek pohybu i práce

Na sklonku života sice pracovní aktivity omezila a některé povinnosti přenechala jiným členům královské rodiny, i tak ale pracovala až do posledních dní. Její veličenstvo se netrápilo žádným intenzivním sportováním, přednost měl „rozumný pohyb“ jako procházky spojené s venčením psů, jízda na koni, ale i svižnější chůze v přírodě, zejména na skotském venkově v okolí zámku a panství Balmoral.

Mohlo by se vám líbit

Lesní terapie aneb Procházka přírodou s terapeutickým účinkem

O duševní zdraví je třeba pečovat stejně jako o to fyzické. Pokud vám sterilní prostředí ordinací víc bere než dává, vyzkoušejte terapii lesem. Metoda pochází z Japonska a prospívá nejen mysli, ale i tělu.
marianne.cz

Jídelníček královny Alžběty II. 

Podle Darrena McGradyho, jenž byl jejím kuchařem zhruba třináct let, královna nebyla žádná labužnice. Měla ráda jednoduchá jídla, hlavně čerstvé ovoce a zeleninu, z masa zvěřinu a lokálně nalovené ryby. K snídani si dávala vejce, které ale nesmělo být z bílé skořápky, vejce z barevných skořápek měly podle ní lepší chuť. Býval také toast s marmeládou. K odpolednímu čaji přikusovala sušenky nebo klasické britské čajové pečivo scones.

A jak vypadal královnin oběd? „Jako první chod si ráda dávala Gleneagles pâté ze pstruha, makrely a uzeného lososa. Milovala jídla ze surovin přímo z panství, takže pokud jsme měli lososa z Balmoralu z řeky Dee, byla nadšená. Opakovali jsme repertoár jejích oblíbených jídel, většinou britskou a francouzskou kuchyni. Často býval na stole halibut na špenátovém lůžku s Mornay omáčkou,“ prozradil královnin kuchař v rozhovoru pro The Telegraph. Ovoce muselo být sezónní. „V létě mohla mít jahody denně, kdyby je dostala v lednu, protestovala by s výstrahou, ať se jí neopovažujeme posílat geneticky modifikované jahody.“  

Česnek byl na královské tabuli zakázaný

Při soukromém stravování platilo pravidlo, že jídla musí být bez škrobů. Cibule se mohlo používat úplné minimum a česnek byl zcela zakázaný. Královna nebyla na buddhistické dietě a ani ho neměla zakázaný od lékařů, důvody byly čistě společenské, tedy téměř každodenní setkávání s oficiálními návštěvami. Královna měla ráda sendviče, ale chléb musel být bez kůrky. Nejedla měkkýše ani polosyrové maso, naopak muselo být dobře propečené, těstoviny a rýže byly na stole jen zřídka.

Žádné cigarety, čokoláda povolena

Královna také nikdy nekouřila. Možná proto, že její sestra, otec, strýc, dědeček i pradědeček zemřeli na nemoci spojené s kouřením. Svého manžela Prince Philipa prý hned po svatbě donutila s tímto zlozvykem skoncovat. Alžběta II. milovala hořkou čokoládu a na závěr dne si vychutnávala sklenku šampaňského.

Mohlo by se vám líbit

Snídaně podle princezny Kate: Má jedno oblíbené jídlo, které snídá každý den

Jakmile se Kate Middleton provdala do britské královské rodiny, stala se vzorem mnohých, a to nejen v Británii. Je inspirací v mnoha ohledech – od oblékání, přes způsob svého veřejného vystupování, až po její štíhlou postavu. Právě za tu vděčí nejen dobrému metabolismu, ale také pravidelnému pohybu a určité stravě. Údajně má jedno oblíbené jídlo, které snídá každý den. Co je nejoblíbenější snídaně sympatické princezny?
marianne.cz

Královna si potrpěla na pravidelnost

Pravidelnost v jídle i celkově v denním režimu je pro dobré zdraví velkým přínosem, proto hrála zásadní roli i v královnině životě. Každý den vstávala v 7:30, vychutnala si šálek oblíbeného čaje Earl Grey a užila ranní koupel. Při snídani listovala novinami nebo poslouchala rádio. Pak byly na řadě pracovní schůzky, čaj o páté, čtení zpráv z parlamentu, následované koktejlovou recepcí nebo pracovní večeří. Když se nekonaly oficiality, hrála deskové hry nebo se dívala na televizi. Do 23 hodin vždy byla s deníkem a knihou v posteli.

Alžběta II. nezapomínala na duševní zdraví

Královna oplývala i výborným mentálním zdravím. Celoživotně byla zvědavá a zvídavá. Jednou z jejích oblíbených kratochvílí bylo uvádět premiéry a ministry během brífinků v Buckinghamském paláci do rozpaků otázkami na politické a ústavní záležitosti, o nichž oni sami nic nevěděli, ale ona je měla dobře nastudované. Také její duševní zdraví přispívalo k vitalitě. Vždycky se ve všem snažila hledat přínosy, byla schopná se pružně přizpůsobit novým situacím a velkým změnám.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Zábava
Kvíz: Kde zazněly hity Sladké mámení nebo Není nutno? Poznejte české filmy podle názvu písně

Kvíz: Kde zazněly hity Sladké mámení nebo Není nutno? Poznejte české filmy podle názvu písně

Zábava
77 let od svatby Alžběty II. a prince Philipa: Podívejte se, jak šel čas s oblíbeným královským párem

77 let od svatby Alžběty II. a prince Philipa: Podívejte se, jak šel čas s oblíbeným královským párem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Poznejte je podle několika tajemných indicií

Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Poznejte je podle několika tajemných indicií

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit