J. K. Rowling: Paní Harry Potter
Příběh nejbohatší spisovatelky na světě tak trochu připomíná americký sen. Až na to, že se odehrál ve Velké Británii.
Bývala chudá jako kostelní myš a nápad napsat knihu o čarodějnickém učni dostala ve vlakovém kupé na trase Manchester–Londýn. Joanne, toho času tajemnice Amnesty International, měla během několikahodinové monotónní cesty čas přemýšlet, a když vystoupila, v hlavě měla život Harryho Pottera. Tušila, že v sobě nosí veletéma, ale než první díl knižní ságy napsala, trvalo to víc než tři roky.
Na druhý pokus
Jako svobodná matka s roční dcerou Jessicou nemohla dlouho najít práci. Když dcera usnula, seděla ve své oblíbené edinburské kavárně The Elephant House a psala a psala. První agent, kterému Joanne pár kapitol poslala, její námět okamžitě zamítl. Naštěstí se nenechala odradit a na druhý pokus našla jiného knižního znalce, který se rozhodl pro její knihu zkusit najít vydavatele. To se po roce vydařilo, a z neznámé autorky, která musela vyžít s pěti a půl tisíci korunami na měsíc, se stala dáma pyšnící se Řádem britského impéria.
Život po Potterovi
Po deseti letech, které strávila s fantazijním příběhem pro děti, se rozhodla napsat dílo pro dospělé. Loni jí tak vyšla kniha Casual Vacancy. Je plná černého humoru a vypráví o městě Pagfordu, kde to není tak idylické, jak to na první pohled vypadá. Podle všeho nejde o fikci: Joanne se svým manželem, anesteziologem Neilem Murrayem, právě staví dřevěný hrad a sousedům se to moc nelíbí, takže možná se něco dozvíme i o jejím soukromí…