INSPIRACE & POZVÁNKA: Umění zastavit se
Zastavit se, nadechnout a pak se zase rozejít, třeba pomaleji a třeba i jiným směrem. Kolik z nás to kdy dělá? Možná občas a jen když se přižene pohroma. Nemusí být velká, nebo může. To pak najednou vidíme brouky lézt, pampelišky růst, všímáme si toho, co je v každodenním sprintu jen rozmázlá nezajímavá šmouha.
Foto: Getty Images
Zpěvačka Lenka Filipová mi vyprávěla, jak si přivodila úraz nohy ve chvíli, kdy byla rozlítaná a uhoněná až hanba. Jakoby ji něco velkou rukou zabrzdilo a uzemnilo, tak a teď zpomalíš, už toho bylo dost. Mě letos v létě zastavila protivná vleklá nemoc. Přitlačila mě do postele, takže jsem měla najednou spoustu času přečíst knížky, které se mi měsíce vršily na nočním stolku, viděla jsem skoro celou olympiádu, vyspala se a hodně přemýšlela. I když jsem nejdřív nadávala jako špaček (možná i zpěvačka Lenka nadávala), nakonec jsem byla za tuhle stopku i trochu ráda.
O zastavení své vědí i Tomáš Klus, Zdeňka Pohlreichová a šamanka Karaimi.
Na otázku, co znamenalo zastavení pro Tomáše Kluse, odpověděl, že k němu nechalo doběhnout to, před čím nevědomě utíkal. Byl na vrcholu slávy a najednou z veřejného života zmizel. Měl na to podle svých slov nárok. „Rok pauzy mi přinesl odpověď na pocit nespokojenosti, který mě kdesi uvnitř přepadl a nechtěl pustit. Musel jsem se naučit volit své nálady, postoje, směry, prostředí, slova… A to je to největší umění. A to vám ze srdce přeju ovládnout,“ říká.
Zdeňku Pohlreichovou zastavila rakovina prsu. Před tím, než onemocněla, trpěla těžkými depresemi, které neléčila. Dnes říká, v životě je nejdůležitější mít ten nejlepší vztah sám se sebou a že její nemoc se proměnila v moc ovládnout život a vzít za něj plnou zodpovědnost. A prý úplně jinak přemýšlí. Tak, jak to dřív neuměla. Říká, že když se zastavíte, uvidíte věci, které se v běhu rozhodně vidět nedají. Svůj příběh popsala v knížce Zprávy z nitra. S úsměvem o ní řekla, že je to takový návod, který mohou lidi vyzkoušet, jestli funguje. Je o tom, čím si prošla, jak o tom začala přemýšlet a co všechno můžete udělat pro to, abyste se uzdravili a byli šťastní.
Šamanka Karaimi, civilním jménem Kateřina Motyčková je charismatická moderní žena, která umí propojovat duchovní život s realitou a srozumitelně o tom mluvit. Podle ní je právě doba zimního slunovratu čas, kdy se máme zastavit a bilancovat, co od života čekáme. „Rozhodnout se, co v něm nadále chceme mít a co je nepotřebné,“ říká.
Všichni tři a ještě další hosté se sejdou 10. prosince v půl desáté ráno v pražském kině Lucerna na akci Vánoční štrůdl, happeningu pro všechny, kteří se chtějí taky zastavit, popít kávu, čaj, poslechnout písničky a povídání o tom, jak je občas dobré chtít vidět neviditelné. V čase vánočního bláznění ideálně a symbolicky strávená sobota!
ČTĚTE TAKÉ: 5 způsobů, jak se připravit na zimu, abyste ji přežili ve zdraví