Proč je dobré čas od času vyzkoušet si nějakou hádanku
Bavila vás výše uvedená hádanka? Pokud ano, je to dobře a můžete se pustit do dalších. Studie z roku 2019 zjistila, že aktivity stimulující mozek, kterými je luštění křížovek, hádanek, stavění puzzlí a podobně, mohou snížit nástup demence o dva a půl roku. Tyto aktivity totiž procvičují mozek, který díky nim následně lépe a déle funguje. Bohužel ale mohou demenci pouze oddálit, ne zcela zabránit jejímu nástupu.
Jak konkrétně zlepšují funkce mozku?
-
Zlepšují krátkodobou paměť
Práce na hádanách posiluje spojení mezi mozkovými buňkami, zlepšuje mentální rychlost a je účinným způsobem, jak zlepšit krátkodobou paměť.
Hádanky zvyšují produkci dopaminu, chemické látky, která reguluje náladu, paměť a koncentraci. Dopamin se uvolňuje s každým úspěchem, když člověk řeší hádanku.
Přestože je lákavá relaxace u televize nebo čtení na tabletu, tělo by se mělo před spaním vyhýbat času u obrazovky. Aktivity stimulující mozek poskytují mnohem lepší příležitost k relaxaci, usnadňují usínání a správné vypnutí.
-
Zlepšují vizuální a prostorové uvažování
Musíte se podívat na jednotlivé části skládačky nebo na dostupná místa v křížovce a přijít na to, jak do jejich prostoru umístit dílky nebo slova. Pokud to budete dělat pravidelně, zlepší se vaše vizuální a prostorové uvažování.
Skládáním skládačky či řešením hádanky získáte stejné výhody, jako kdybyste meditovali. Stres každodenního života mizí a je nahrazen pocitem klidu a míru, který snižuje váš krevní tlak a srdeční frekvenci.
-
Zbystří vaši logiku a uvažování
Hádanky jsou určeny k procvičení vašeho mozku. Křížovky, hádanky, hledání slov a logické problémy, to vše může aktivovat různé části vašeho mozku, což vám pomůže zdokonalit vaše schopnosti kritického a analytického myšlení.