Filmový festival Finále Plzeň představí nejkrásnější české herečky všech dob v archivních filmech
Co mají společného hvězdy stříbrného plátna Anny Ondráková, Lída Baarová, Jana Brejchová a Olga Schoberová? Všechny tyto české krásky se představí v nové filmové sekci festivalu Finále Plzeň, kterou si fanoušci filmové klasiky nemohou nechat ujít.
Diváci budou moci zhlédnout filmy, jež herečky natočily během své kariéry s filmovými velikány jako jsou Alfred Hitchcock, Federico Fellini, Kurt Hoffmann či Henri Verneuil. Sestavení archivního programu se nově ujal filmový publicista a dramaturg ČT Jaroslav Sedláček a sekci trefně pojmenoval „Krása na export“. Filmy budou promítány v netradičním prostoru kostela Korandova sboru v Plzni.
Jaké filmové skvosty jsou pro diváky nachystány? Fascinující kriminální drama Její zpověď z roku 1929, v němž hrála Anny Ondráková pod taktovkou mistra thrilleru Alfreda Hitchcocka. Příběh mladé Alice vypráví o náhlém rozmaru, kdy se pustí do flirtu s neznámým mužem, aniž by tušila, jaké následky to bude mít. Film je považován za Hitchcockův poslední němý snímek a zároveň za jeho první film zvukový, jelikož existují obě verze, které se od sebe liší.
Ve svém raném neorealistickém dramatu Darmošlapové z roku 1953 svěřil Federico Fellini hlavní ženskou roli herečce Lídě Baarová. Snímek je citlivým portrétem pětice mladých mužů, kteří žijí v malém pobřežním městečku. Nuda a nespokojenost s pomalu plynoucím životem vedou skupinu darmošlapů k množství větších a menších výtržností.
Jako další se představí západoněmecké válečné drama režiséra Kurta Hoffmanna Dům v Kaprové ulici z roku 1965 s Janou Brejchovou „Osobně je pro mě z celé sekce nejzajímavější Dům v Kaprové ulici. A to hned z několika důvodů. Jednak vypráví o ryze českém tématu, o rozpadu společného pražského soužití Čechů, Němců a Židů na počátku války a událostech okolo 17. listopadu 1939. Dále jde o západoněmecký film, ve kterém kromě Jany Brejchové hraje celá řada dalších skvělých českých herců, třeba pan Hrušínský, nebo pan Voska, za kamerou stál navíc mistr černobílého obrazu Josef Illík, hudbu skládal Zdeněk Liška atd. A v neposlední řadě film režíroval Kurt Hoffman,“ doporučuje dramaturg Jaroslav Sedláček.
Čtveřici archivních úlovků uzavírá francouzsko-italsko-jugoslávské drama 25.hodina z roku 1967, které režíroval Henri Verneuil a jednu z hlavních rolí v něm vedle Anthonyho Quinna hrála Olga Schoberová. Jedná se o příběh policejního úředníka Johanna Mirtze, kterého deportují do koncentračního tábora. Po jisté době je uznána jeho příslušnost k árijské rase a Johannovou povinností je nastoupit jako voják k SS. Po válce je zatčen a souzen jako válečný zločinec a nakonec propuštěn. Jeho cílem je setkat se se svou ženou a dětmi.
Filmový zážitek bude umocněn promítáním v netradičním prostoru kostela Korandova sboru na Anglickém nábřeží, jehož stavbu realizoval v letech 1935 – 1936 architekt Jaroslav Fišer.
Festival Finále Plzeň se koná od 15. do 21. dubna v Plzni a jeho kompletní program najdete na www.festivalfinale.cz.