Ale z čeho vlastně? V první řadě je to určitě kvůli očekávání, že pro všechny, které máte rádi, musíte obstarat dárky. Jenže co vymýšlet po sto padesáté rodičům, sestrám, kamarádům a všem dospělým osobám, když všichni všechno mají, a co neměli, stihli si sami obstarat během roku?
Za druhé je to nedostatek času. Nevím, jak vy, ale v mém oboru je období před Vánoci peklo. My vás tady v Marianne sice na každé druhé stránce nabádáme, ať všeho necháte a užíváte si klidu, ale sami máme jazyk na vestě: časopis je třeba do tiskárny odevzdat s předstihem, aby se stihl mezi svátky vyrobit. Znáte to – pod svíčkou je největší tma. Když se tedy pracovně zastavím, je 23. 12. večer a já rozhodně nesedím ve svátečně vyzdobeném bytě s napečeným cukrovím a maskou na obličeji. Spíš hledám rum, abych si mohla alespoň uvařit vaječný likér, jenže na to mi nezbývá energie, tak ho piju samotný. Svátky klidu a míru, říkali.
No a všechno to vrcholí posledním a nejzásadnějším bodem – návštěvou rodiny. Pokud bydlíte ve stejném městě, máte vyhráno. Pokud to k ní ale máte jako já 130 km, tak upřímnou soustrast. Čeká vás nekonečná cesta, během níž strávíte předem neznámý společný čas v zácpě na dálnici s těmi, kteří jsou na tom podobně. Následuje hon za hezkým Štědrým večerem plným falešné radosti z dárků, pro které nemáte využití. A pak už jen vymýšlíte, jak zmizet po anglicku, protože vaše pohoda je u vás doma v posteli s vaječňákem (konečně), v tom nepořádku, ale zato v klidu. Abych ale nevyzněla jako totální Grinch, musím uznat, že bych o tohle všechno nechtěla přijít, protože co je víc než mít rodinu, cpát se cukrovím, které člověk nemusel péct, a koukat u toho na Sám doma? Tak šťastné a vděčné!