KNIŽNÍ ORGIE
Na poobědové snění ovšem není čas, spěcháme do rezidenční čtvrti Al Jaddaf, kde je nejen úžasná promenáda s výhledem na Burdž Chalífu, ale také Knihovna Mohammeda bin Rašída (The Mohammed bin Rashid Library), kde jsem prožila doslova knižní orgie. Jen si to představte, mají tady milion titulů! Ve vitrínách vedle sebe leží například ikonická báseň Havran od Edgara Allana Poea v originálním prvním výtisku. Původní tisky Shakespeara. A první vydání mé milované knihy Pýcha a předsudek od Jane Austenové! Obdivovat zde můžete i prastaré mapy, notové záznamy, rukopisy, noviny, ale také vzácné starožitnosti z celého světa. A ještě důležitá informace – ženy zde musejí mít zakrytá ramena a kolena, jinak je nepustí dovnitř.
Poté, co se moje duše knihomola dostatečně nasytila, došlo i na žaludek. Večeře v restauraci World Cut Steakhouse byla dechberoucí zážitek: prvotřídní stejky podávané v luxusním prostředí za hudebního doprovodu čarokrásné harfenistky – to chcete.
Večer jsme zakončili představením La Perle by Dragone v Al Habtoor City. Jestli jste fanoušky akrobacie a napětí, tuhle show byste neměli opomenout. Uvidíte neskutečné výkony: skoky do vody z výšky 25 metrů, přelety nad hledištěm, popírání gravitace při balancování na motocyklech v kovové kouli a to vše rámované napínavým příběhem. Tvůrcem této podívané je jeden z nejvyhledávanějších uměleckých ředitelů na světě a vizionář stojící za divadelními spektákly, jako například Celine Dion – A New Day nebo The House of Dancing Water v Macau.
CO TO TADY VONÍ?
Další den byl plný vůní. Nejdříve jsme navštívily Muzeum parfémů (Al Shindagha Museum: Parfume House), kde jsme si mohly očichat jednotlivé ingredience, které se do parfémů přidávají, třeba ambru, pižmo nebo santalové dřevo. Přivonět si k ambře byl zajímavý zážitek. Věděli jste, že to je látka, která vzniká v trávicím traktu vorvaně? Že je to vlastně kulantně řečeno výměšek kytovce? Když je ambra čerstvá, tak opravdu silně zapáchá, ale jakmile zestárne, puch se promění na zemitou sladkou vůni, v níž jsem cítila taky trochu moře, tabáku, kůže i kadidla.
Také Arabská čajovna (Arabian Tea House), v níž jsme se stavily na oběd, byla prosycena směsicí vůní mátového čaje, kávy s kardamomem, ale i pokrmů arabské kuchyně. Pokud se sem chystáte, doporučuji rezervaci. Dveře se tady netrhnou. Možná to bude nejen díky útulnému prostředí, ale i pohledným a sympatickým číšníkům. Kdo ví…
Od hodování jsme se posunuly k rozjímání v mešitě Jumeirah (Jumeirah Mosque), jedné z nejikoničtějších staveb v Dubaji. Zástupci mešity razí přístup „otevřené dveře, otevřená mysl“, a tak šest dní v týdnu poskytují přednášku lidem všech druhů náboženství, kterou jsme absolvovaly i my. Dozvěděly jsme se, kolikrát denně se muslimové modlí a jak se před modlitbou očišťují. Na rozdíl od většiny míst v Dubaji, kde cizinky nemusejí být zahalené, tady je to nutnost – takže ramena, kolena a vlasy schovat, milé dámy. Ale nebojte, pokud nemáte svůj šátek, půjčí vám erární.
MLSNÁ DUBAJ
Na další zážitek jsem se opravdu velmi těšila, ale zároveň jsem byla trochu ostražitá. Čekala nás procházka po dubajských trzích s ochutnávkami jídel, které se tam prodávají. Prostě dubajský street food ve své nejautentičtější podobě. Přemýšlela jsem, zda mám dost endiaronu, abych své citlivé zažívání případně uklidnila hned v počátku, ale nebylo ho třeba. Ani moje obavy z toho, jak se coby blondýna vyhnu neustálému oslovování, se nepotvrdily. Naší společnicí totiž byla místní gurmetka Arva Ahmed, která se znala snad s každým prodejcem. Arva si se svou sestrou Faridou v roce 2013 založila firmu Frying Pan Adventure specializující se na provádění turistů místy, kde se dobře vaří a dobře jí. Díky ní jsme během tří hodin prošly trhy a bazary a ochutnaly nejrůznější emirátské, íránské, indické a jiné dobroty v kombinacích, které byly pro naše středoevropské jazýčky dost neobvyklé, ale rozhodně zajímavé. Mrkněte na Instagram fryingpanadventures, a až tu budete, zkuste před prohlídkou aspoň pět hodin nejíst.