Magická Petra
Ale zpátky k poznávání. Čeká nás další perla – Petra. Skalní město vytesané do pískovce, zapsané na seznamu památek UNESCO a jeden ze sedmi divů světa – mezi ty novodobé byla památka zařazena 7. 7. 2007. Petru můžete projít pěšky nebo využít jako taxi elektrovozík, velblouda, koníka či oslíka. My jsme to raději vzali po svých.
Petra byla založena ve 3. století př. n. l. Původně zde žili Nabatejci a Petra byla hlavním městem jejich království. Po dobu několika staletí vzkvétala díky čilému obchodnímu ruchu. Dnes zde zažijete čilý turistický ruch. Návštěvníci se mísí s beduíny, kteří nabízejí suvenýry, ale i doprovod na nejfotogeničtější místa. Pokud jejich nabídky využijete, připravte si spropitné alespoň 5 dinárů (asi 150 Kč). V Jordánsku je vůbec zvykem dávat spropitné. Většina lidí pracujících ve službách má totiž dost nízký plat, v přepočtu zhruba 16 000 Kč, a spropitné činí podstatnou část jejich příjmu. Beduíni jsou však hrdí, nežebrají. Nikdy by si nevzali peníze, aniž by vám poskytli nějakou službu. Takže vám nabízejí kdeco. Naštěstí nejsou příliš otravní, když nic nechcete, odpovězte: No, thank you, maybe later (Ne, děkuji, možná později) a oni se usmějí a řeknou Welcome in Jordan (Vítejte v Jordánsku).
Kéž bychom měli víc času! Ideální by bylo vyhradit si na Petru celý den a zažít její krásu při svítání i za západu slunce. My jsme měli jen čtyři hodiny…
Ztraceni v dunách
Vyrážíme směr Wadi Rum. Tahle poušť vytvořila kulisy k mnoha filmům, jako jsou Lawrence z Arábie, John Wick, Prometheus, Transformers, Hvězdné války nebo Duna, a je opravdu překrásná. Zažili jsme tady jízdu na korbě džípu, západ slunce v dunách, východ slunce na hřbetu velblouda a beduínskou hostinu s tradičním jídlem zaarb, což je marinované maso se zeleninou upečené v jámě s horkými uhlíky. Jen neradi se s pouští loučíme.
Jenže není čas ztrácet čas. Ještě nás čeká plavba na jachtě, šnorchlování v Rudém moři a koupačka v Mrtvém moři. K tomu Mrtvému moři jen drobná poznámka – asi to víte, ale možná je dobré to připomenout. Je opravdu hodně slané, takže si dejte pozor, aby se vám voda nedostala do očí, bolí to pekelně. Voda vás bude hezky nadnášet, což je velice příjemné, ale může to být i zrádné, protože když si lehnete na hladinu, vyhodí vám to nohy nahoru a hrozí potopení hlavy. Takže opatrně.
Mohla bych se tu o Jordánsku rozepsat na dalších odstavcích, ale na to nemáme prostor. Každopádně platí, že dojem z turistické destinace dělají nejen památky a krásná místa, ale hlavně lidé. Jordánci jsou milí a přátelští. Respektují jiné národy a kultury a jsou šťastní, že žijí v klidné zemi. Míru si váží o to víc, že jsou obklopeni turbulentními zeměmi – na severu sousedí se Sýrií, na severovýchodě s Irákem, na jihu se Saúdskou Arábií a na západě s Palestinou s Izraelem.
K turistům se chovají s respektem. Jordánsko totiž není nijak bohatá země, netěží plyn ani ropu, žije hlavně z turistického průmyslu. Jsou potěšeni, když se naučíte pár slovíček a použijete je v konverzaci. Náš kolega novinář z Českého rozhlasu to dotáhl tak daleko, že si dokonce koupil jejich tradiční oděv galabíju (bílou košili sahající až k patám) a díky tomu vzbuzoval sympatie místních. Jen nám vrtalo hlavou, zda v ní Jordánci chodí taky naostro jako Pavel… Nechodí. Cesta do Jordánska byla inspirativní v mnoha ohledech. Vyčistila jsem si hlavu a načerpala spoustu zážitků, ze kterých budu žít ještě dlouho a které do smrti nezapomenu. Závěr je jasný. Jednou se tam určitě vrátím.