Stanovte si reálné cíle
Pokud s běháním teprve začínáte, určitě se hned ze začátku nepřepínejte. Nemá smysl se mořit dlouhými kilometry, když se na to vaše fyzička necítí. Začněte spíše s kratší trasou, která může pro začátek činit 3 kilometry. Nesprintujte, ani neběhejte příliš pomalu. Tělo má v zimě přeci jen vyšší sklon k ofouknutí, takže musíte zůstat pořád v pohybu. To však neznamená, že musíte přepalovat tempo. Běhejte tak, abyste zvládli pohyb udýchat a zároveň si jej užít.
Po doběhnutí si dopřejte několikaminutový strečink a za pár dní vyběhněte znovu. Jakmile budete mít pocit, že svou prvotní vzdálenost zvládáte, můžete trasu prodloužit na 5 km. A tímto způsobem pomalu navyšujte kilometry. Skvělým motivátorem pak mohou být například fitness hodinky, které vám hlásí uběhnuté kilometry nebo osobní rekordy.
TIP: Vyzkoušejte řízené běhy v aplikaci Nike Run. Najdete v ní nepřeberné množství běhů, při kterých vám do uší mluví osobní trenér. Běh vám bude rychleji utíkat, a zároveň se dozvíte i něco málo o správné technice běhání.
Pravidelnost je základ
Pokud se už rozhodnete pro běhání, rozhodně byste neměli přestávat po prvním tréninku. Je pochopitelné, že vás nohy po novém pohybu budou bolet. Nicméně pokud budete běhat jednou týdně nebo i méně a vzdáte to pokaždé, když vás budou bolet svaly, je pravděpodobné, že se do pravidelného běžeckého režimu nikdy nedostanete. Ne nadarmo se říká, že je to „běh na dlouhou trať“.
Cvičení běhu vyžaduje disciplínu, vytrvalost i trpělivost. Trénujte proto s mírou, pravidelně se protahujte a zbytečně nepřepalujte vzdálenosti. Najděte si svůj styl i rychlost běhu, která vám budou maximálně vyhovovat.