Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

Jak Anne Frank změnila pohled na odvahu žen: Původní verze jejího deníku obsahovala dopisy fiktivní dívce Kitty

Jako každý týden i tento vám přinášíme příběh jedné ze světově významných žen, mezi něž patří i Anne Frank. Její deník obletěl celý svět a dodnes je jednou z nejčtenějších knih vůbec. Pojďme si připomenout příběh dívky a její rodiny, kteří prožili několik let v úkrytu před nacisty.

Aneta Akgül | 9. 11. 2024

Na světě se zřejmě najde jen několik málo jedinců, kteří neví, kdo byla Anne Frank. I přesto, že se příběh jí a její rodiny stal natolik známým, není od věci si jej čas od času připomenout. Hrůzy, které probíhaly během druhé světové války, známe z učebnic, knih a hodin dějepisu. Je však pozoruhodné si celý příběh přečíst v knize, kterou napsala malá dospívající dívka. Díky jejímu tatínkovi se Annin deník dostal na veřejnost a my se tak můžeme k jejímu příběhu neustále vracet.

Mohlo by se vám líbit

Žena, která díky své odvaze změnila historii Ameriky: Připomeňte si život a činy Rosy Parks

Stačilo jedno malé, avšak velmi významné gesto, aby se Rosa Parks zapsala do světových dějin. Při příležitosti výročí jejího úmrtí si proto pojďme připomenout život, činy a odkaz této ženy, která stála za významnými událostmi, jenž zahýbaly celou Amerikou.
marianne.cz

Útěk před nacisty

Na svět přišla jako Annelies Marie Frank 12. června 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem. V roce 1933 se k moci v Německu dostal Adolf Hitler a začaly zde antisemitské reformy. A protože Annelies, zkráceně Anne (v češtině také někdy Anna), vyrůstala v židovské rodině, bylo jasné, že musí utéct. Tatínek Otto, maminka Edith, sestra Margot a Anne tedy zvolili za své útočiště Amsterdam v Nizozemsku. Podle různých zdrojů se zde rodina poměrně aklimatizovala a obě dcery začaly navštěvovat školu. Vše se změnilo v roce 1940, kdy do Nizozemska vpadla německá vojska a v platnost vstoupila celá řada protižidovských zákonů. Už tehdy totiž bylo jasné, že všechny židovské obyvatele čeká těžký osud.

Otto Frank tehdy pracoval v obchodě Opekta, jehož tamní prodejnu i založil. V říjnu roku 1940 však vstoupilo v platnost nařízení, podle něhož museli být všichni obchodníci židovského původu registrováni. Ottovi se ale podařilo obchod formálně arizovat, a tak jeho činnost pokračovala dál. Už tehdy ale otec rodiny přemýšlel nad tím, že přijde okamžik, kdy se budou muset před nacisty schovat. A tak začal vymýšlet plán úkrytu, o kterém kromě členů rodiny vědělo ještě pět zaměstnanců obchodu, kterým bezmezně důvěřoval. Netrvalo dlouho a plány o úkrytu v zadní části obchodu se staly aktuálními. 5. července 1942 dostala Margot, starší sestra Anne, povolání do transportu. Nebylo času nazbyt, druhý den se rodina přesunula do úkrytu. Posléze se k nim přidalo i několik známých a dohromady jich tam žilo osm.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Slavné ženy, které změnily svět. Co o nich víte? Otestujte se a získejte plný počet bodů

Po staletí byly ženy vnímány především jako pečovatelky o domácnost a děti. Tento stereotyp se však naštěstí změnil a mnohé ženy zanechaly nesmazatelnou stopu v historii. Od vědy a umění až po boj za lidská práva – ženy po celém světě dosáhly neuvěřitelných úspěchů. Vyzkoušejte náš kvíz a zjistěte, kolik toho o nich víte.
marianne.cz

Život v úkrytu a Anniny zápisky

V úkrytu spolu všichni pohromadě žili více než dva roky. Anne, která dostala k 13. narozeninám papírový zápisník, si pravidelně zapisovala různé poznámky. Popisovala běžné každodenní situace, své pocity, vztahy mezi členy „domácnosti” i to, jak se mění situace a postoj vůči Židům. Nikdo tehdy netušil, že se z jejího deníku stane jedna z nejčtenějších knih vůbec. Poslední zápis v deníku je z 1. srpna 1944. Pár dnů před tím, než byla jejich skrýš odhalena.

Zatčení a pobyt v koncentračním táboře

Názory a tvrzení o tom, kdo úkryt prozradil, se dodnes liší. 3. srpna 1944 vtrhla do zadního traktu policie a jeho obyvatele byli zatčeni. Anniny zápisky ale zůstaly v úkrytu. Její deník a další zápisky později našla Miep Gies, jedna z pomocnic, které rodině v úkrytu pomáhaly. Miep je pečlivě uschovala s nadějí, že je jednou vrátí Anně.

Všech osm obyvatel skrýše bylo posláno do tranzitního tábora ve Westerbroku, odkud byli poté posláni do Osvětimi. Zde byla rodina rozdělena. Annina matka Edith zůstala v Osvětimi, ale její dcery byly v říjnu 1944 převezeny do koncentračního tábora Bergen-Belsen v Německu. Zdejší podmínky byly mimořádně kruté – lidé trpěli nedostatkem jídla, zimou a neustálým šířením nemocí.

Mohlo by se vám líbit

5 žen, které změnily váš život a vy je možná neznáte

Časopis BBC History Magazine vytvořil podle hlasů veřejnosti seznam "100 žen, které změnily svět". Tyto ženy se umístily na prvních pěti místech, následovala je například politička Margaret Thatcher, spisovatelka Mary Wollstonecraft nebo filantropka Angela Burdett-Coutts.
marianne.cz

Na začátku roku 1945 vypukla v táboře epidemie skvrnitého tyfu, která se šířila mezi vězni. Bohužel Anne i její sestra Margot na tuto nemoc záhy zemřely – jen pár týdnů před osvobozením tábora britskými silami 15. dubna 1945. Přesné datum jejich smrti není známo, ale odhaduje se, že to bylo v únoru nebo v březnu 1945.

Tři verze deníku Anne Frank

Otto Frank, otec Anny, zůstal jako jediný z celé skupiny na živu. Deník se nakonec dostal do jeho rukou a on se rozhodl jej publikovat. Existují tři verze – označené jako A, B a C. První z nich je originální znění, z velké části psané ve formě dopisů, jež Anne adresovala fiktivní dívčí postavě Kitty z románů Cissy van Marxveldtové. Druhá verze je upravena samotnou Annou, neboť věřila, že by po válce mohla své zápisky vydat. Třetí verze je Anniným otcem upravená kompilace prvních dvou. Všechny tři však zůstávají připomínkou nejen hrůz holocaustu, ale i neuvěřitelné síly a naděje, které Anne dokázala najít i v těch nejtěžších chvílích. Dům, ve kterém se Anne s rodinou ukrývali, je v Amsterdamu dodnes přístupný veřejnosti.

Připomeňte si příběh Anny Frank v naší galerii.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
Horoskop na týden od 25. listopadu 2024: Berani si zachovají optimismus, Blíženci opustí minulost

Horoskop na týden od 25. listopadu 2024: Berani si zachovají optimismus, Blíženci opustí minulost

Zábava
Žena, která vynalezla Wi-Fi: Hedy Lamarr milovalo celé Československo, kvůli vědě se vzdala kariéry u filmu

Žena, která vynalezla Wi-Fi: Hedy Lamarr milovalo celé Československo, kvůli vědě se vzdala kariéry u filmu

Zábava
Kvíz pro milovníky večerníčků: Otestujte, jak dobře znáte oblíbeného krtka a jeho příběhy

Kvíz pro milovníky večerníčků: Otestujte, jak dobře znáte oblíbeného krtka a jeho příběhy

Zábava
Kvíz pro milovníky sladkého: Poznáte dezert podle obrázku? Otestujte se

Kvíz pro milovníky sladkého: Poznáte dezert podle obrázku? Otestujte se

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit