Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

ANKETA: 10 známých pověr. Kterým z nich věříte vy?

Možná si říkáte, že nejste pověrčiví, ale pak se přistihnete, jak vše zaklepáváte do dřeva. Odhalte, kterým pověrám tak trochu věříte a jak to mají s pověrami ostatní.

Tereza Čaladi | 8. 11. 2023

Pověry se zpravidla vztahují ke štěstí, smůle a také k tomu, jak smůle zabránit. Obvykle vycházejí ze starodávných, magických či náboženských představ a pomocí tradic si je lidé předávali z generace na generaci, a proto je tu máme i dnes. Zkrátka stejně jako v běžné mluvě používáme různá rčení a přísloví, tak i pověry. Z toho důvodu se spoustě lidem dostaly pod kůži a věří jim, respektive se jimi řídí, i když ví, že jsou zcela iracionální. V roce 2018 byl proveden průzkum, v němž byl zjištěno, že se to týká hned 47 % Čechů.

10 známých kulturních pověr, jejich původ a význam

Pověr existuje opravdu velké množství a jejich zdroje jsou často nejasné či jich je více. Nejspíš jste slyšeli o některých zmíněných níže a některé z nich znáte možná v trochu jiné verzi. Možná ale některým z nich sami věříte. Přečtěte si je a následně můžete hlasovat v naší anketě.

1. Černá kočka přes cestu

Když se řekne pověra, velká řada lidí si vybaví právě tu o černé kočce, o níž se říká, že když vám zkříží cestu, přinese vám smůlu. Tato pověra má kořeny už ve 14. století, kdy si lidé spojovali černé kočky s ďáblem a báli se, že nosí černou smrt neboli mor. Později si je lidé spojovali s čarodějnictvím.

2. Zaklepávání a zakřiknutí

Zakřiknutí něčeho dobrého, co se vám děje, se bojí spoustu lidí, a proto klepe všude kolem sebe, když to vysloví. Už staří Keltové klepali na dřevo, jelikož věřili v ducha stromů, který v něm sídlil a který měl zajistit, že se dobré věci nezakřiknout. Později se ale začalo tvrdit, že dřevo shoří, proto se dnes klepe spíše na sklo, které je trvanlivé, či na čelo, kde sídlí duše, která nás ochrání.

3. Nešťastná třináctka

Předpokládá se, že pověra kolem pátku třináctého má svůj původ v Poslední večeři, která se konala na Zelený čtvrtek, noc před ukřižováním Ježíše Krista římskými vojáky na Velký pátek. U večeře přitom stolovalo 13 lidí – Ježíš Kristus a jeho učedníci, a to včetně jeho zrádce Jidáše. Číslo 13 je proto spojeno s Jidášem Iškariotským a je považováno za nedokonalé ve srovnání s číslem 12, které představuje počet měsíců v roce. Z toho důvodu je samotné číslo 13 považované za nešťastné.

4. Vysypaná sůl

Vysypaná sůl je také spojovaná s Jidášem. Na obrazu Poslední večeře můžete vidět, že právě on převrhl slánku. Rozsypat sůl tak údajně nosí smůlu.

5. Nalezení čtyřlístku nosí štěstí

Čtyřlístek je snad neznámějším symbolem štěstí. Jeho legenda se přitom pojí s Evou, která si ho na Zem přinesla údajně poté, co zjistila, že bude vyhnána z ráje, aby nikdy nezapomněla na Rajskou zahradu.

6. Padající hvězda a přání

Původ padající hvězdy sahá k matematikovi a astrologovi Ptolemaiovi, který žil ve 2. století našeho letopočtu, a který věřil, že když na noční obloze padá hvězda, znamená to, že se otevřel prostor mezi pozemskou a božskou sférou a bohové se dívají dolů a naslouchají.

7. Hranaté a kulaté kanály

Možná jste někdy slyšeli o tom, že když se stoupne na hranatý kanál, přináší to smůlu. Tato pověra se odvíjí od kamenů, které vedly přes bažiny. Ty byly ovšem zrádné, po dešti často nebyly vidět, a tak se člověku občas staly osudnými, jelikož se kvůli nim propadl.

Kulaté jsou v pořádku. Některé zdroje dokonce tvrdí, že právě ty nosí štěstí.

8. Rozbité zrcadlo

V dávných dobách se věřilo, že zrcadla obsahují části naší duše. Když se rozbije, znamená to tedy 7 let smůly. Po té době se duše obnoví.

9. Projít pod žebříkem

Pověra o žebříku se odvíjí od Nejsvětější trojice, kterou tvoří Otec, Syn a Duch svatý. Žebřík opřený o zeď totiž vytváří trojúhelníkový prostor, který je jejím symbolem. Když tímto prostorem člověk projde, říká se, že tím naruší ochranu, kterou Trojice poskytuje, tudíž to dotyčnému může přinést nějaké neštěstí.

10. Neťukat skleničkami křížem

Tato pověra nejspíš vychází z křesťanského náboženství. Věří se, že překřížení rukou může přinést do roka smrt, neboť kříž symbolizuje smrt Krista.

Kterým pověrám Češi nejčastěji věří?

Podle průzkumu z roku 2018 Čechy nejvíce děsí černá kočka. Třináctky ve spojení s pátkem se bojí zhruba čtvrtina. Zbývajících pověr se obává okolo 10 % lidí.

Mohlo by se vám líbit

Jak víra v osud ovlivňuje psychiku lidí a celkově jejich fungování

Myslíte si, že lidé, kteří věří na osud, jsou v naprosté psychické pohodě, jelikož mají pocit, že je vše součástí nějakého většího plánu, děje se to tedy ze smysluplného důvodu a vede k něčemu dobrému? Ne tak docela. Studie prokazují opak.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
Tarotové karty na týden od 25. listopadu 2024: Býci se chopí šance, na Raky čeká konflikt

Tarotové karty na týden od 25. listopadu 2024: Býci se chopí šance, na Raky čeká konflikt

Zábava
Kvíz: Poznáte slavné osobnosti podle obrázku? Otestujte své historické znalosti

Kvíz: Poznáte slavné osobnosti podle obrázku? Otestujte své historické znalosti

Zábava
Horoskop na týden od 25. listopadu 2024: Berani si zachovají optimismus, Blíženci opustí minulost

Horoskop na týden od 25. listopadu 2024: Berani si zachovají optimismus, Blíženci opustí minulost

Zábava
Žena, která vynalezla Wi-Fi: Hedy Lamarr milovalo celé Československo, kvůli vědě se vzdala kariéry u filmu

Žena, která vynalezla Wi-Fi: Hedy Lamarr milovalo celé Československo, kvůli vědě se vzdala kariéry u filmu

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit