Přejít k hlavnímu obsahu
Zábava

10 tipů, jak si udržet svěží mysl při kreativním povolání

V dnešní době existuje mnoho povolání, kde byste měli být neustále nápadití. Jak to má ale člověk zvládat osm hodin v kuse? Mohou tak vůbec práce tohoto druhu fungovat? Ano! A my pro vás máme několik rad, jak je to možné.

Tereza Čaladi | 3. 09. 2022

Pro konkrétní případ nemusíme chodit daleko. Představte si, že pracujete na novém článku. Půl hodiny se vám píše skvěle. Pak to začíná trochu pokulhávat. Dáte si však kafe a zase to jde lépe. Najednou jste ale v půlce článku a máte pocit, že absolutně nevíte jak dál. Rozhodnete se tedy pro delší pauzu, jdete na oběd. Pak článek dokončíte, ale pořád s ním nejste spokojeni. Jak ovšem najít tu správnou inspiraci, aby měl takový nádech, jaký si představujete?

A novináři nejsou zdaleka jediní, kdo si tuto otázku klade. Týká se to z velké části i lidí v marketingu, copywriterů, malířů, spisovatelů, tatérů, designérů, písničkářů, textařů, architektů a tak dále. Do jisté míry se kreativita týká vlastně téměř každého povolání. Pokud tedy nejste přímo z „uměleckého oboru“, tak i tak tento článek může být pro vás. Teď se ale už pojďte s námi podívat na to, jak si s těmito kreativními útlumy poradit.

Mohlo by se vám líbit

5 kreativních koníčků, které vám zvednou náladu

Proměňte volné odpoledne v kreativní seanci.
marianne.cz

1. Rozdělte si práci na menší části

Říká se, že se dospělý člověk dokáže soustředit 20 až 30 minut. Proto vám doporučujeme dělat si menší a častější pauzy při práci – zhruba každou půl hodinu. Myslíme tím takové, během kterých si například odskočíte, uděláte si kafe, nebo prohodíte něco s vašimi kolegy. Vaše mysl si tak alespoň malinko odpočine.

2. Projděte se

Vědci ze Standfordské univerzity zjistili, že chůze zlepšuje kreativní inspiraci. Dobádali se k tomu tak, že zkoumali úroveň kreativity lidí, kteří seděli a kteří chodili. Kreativní výkon člověka se při chůzi zvýšil v průměru o 60 %. Když se tedy rozhodnete v práci obejít budovu, možná dostanete nějaký zajímavý nápad.

3. Bavte se s lidmi z oboru

Občas může být v kreativních oborech náročné být na všechno sám. Možná si nejste jisti, jestli se na věci díváte ze správného úhlu pohledu či možná jste se jednoduše dostali do slepé uličky. Když se o tom pobavíte s kolegy, mohou vám poskytnout svůj názor, který vám dá možná nový náhled na věci. Víc hlav přeci jen víc ví.

4. Inspirujte se věcmi okolo sebe

V těchto profesích je docela normální, že jsou lidé takoví pozorovatelé a hledají nápady i v nejobyčejnějších okamžicích. Občas je tedy potřeba zastavit se, podívat se okolo sebe či možná na druhé a jejich problémy. Inspirace může číhat kdekoliv.

5. Nezakazujte si zábavu

U téhle práce úplně neplatí, že se na ni musíte soustředit do té doby, dokud ji nedokončíte. Naopak možná je občas lepší to zabalit, když vás nic nenapadá. Jít se pobavit například s přáteli. A možná přijde vaše múza potom někdy v noci. I takhle to bohužel někdy funguje.

Info ikona
Kreativita

6. Veďte si deník s nápady

Notes na poznámky je dobré nosit s sebou pořád (nebo mít záložku v telefonu). Zapisujte si vše. I to, co vám přijde jako hloupost. Možná při druhém přečtení vám to tak připadat nebude. Nebo vás to trkne a dostanete tak nějaký nápad k něčemu jinému.

7. Vracejte se k dílům, která obdivujete

Jistě máte své oblíbené autory, hudebníky či malíře (nebo zkrátka někoho z vašeho oboru). Čas od času není od věci podívat se zpět na toho, kdo vás inspiroval k vašemu povolání a zopakovat si proč. Nebo to může fungovat i stejně podíváte-li se zpět na vaše vlastní díla.

8. Upusťte od toho, že váš výsledný produkt musí být perfektní

Občas je fajn udělat krok zpět, říct si, že tohle je zkrátka jenom jeden projekt a že nemusí být zcela dokonalý. Zkuste tvořit podle toho, jak vám myšlenky plynout. Po chvíli se k vašemu výsledku vrátit a buď ho upravíte, nebo necháte v dané podobě, jelikož zjistíte, že vůbec není špatný.

9. Nezapomínejte na chvíle pro sebe

Vzhledem k tomu, že tato povolání jsou hodně o vytváření pro druhé, možná občas můžete zapomínat sami na sebe. Proto si každý den vytyčte alespoň pár minut, kdy se budete věnovat sobě – například si uděláte dobré kafe, dáte si masku na obličej či si poslechnete příjemnou hudbu. Při něm si možná připomenete i to, co na své práci máte rádi a pak se vám do ní bude lépe vracet.

10. Zpříjemněte si své pracovní prostředí

Při těchto povoláních je fajn pracovat v prostorách, které na vás působí mile. A tak to obvykle nebývá například, nemáte-li okolo sebe uklizeno. Udělejte si tedy na vašem pracovní stole či v pracovně pořádek. Možná si zapalte svíčku. A uvidíte, že to půjde zase o něco lépe. 

Mohlo by se vám líbit

Prachovka a zdravý rozum aneb Proč se při stresu objevují tendence uklízet

Říká se, že kdo má pořádek doma, má ho i v hlavě. A jako mnoho slovních obratů, ani tenhle není úplně mimo. Srovnávání věcí a vytírání podlahy skutečně ovlivňuje váš mozek a může přinést mnoho benefitů.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Kvíz: Jak dobře znáte slavné herce z českých komedií? Od Buriana až po Svěráka

Zábava
Kvíz: Kde zazněly hity Sladké mámení nebo Není nutno? Poznejte české filmy podle názvu písně

Kvíz: Kde zazněly hity Sladké mámení nebo Není nutno? Poznejte české filmy podle názvu písně

Zábava
77 let od svatby Alžběty II. a prince Philipa: Podívejte se, jak šel čas s oblíbeným královským párem

77 let od svatby Alžběty II. a prince Philipa: Podívejte se, jak šel čas s oblíbeným královským párem

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Poznejte je podle několika tajemných indicií

Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Poznejte je podle několika tajemných indicií

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit