
Marlon Brando odmítl Oscara (1973)
Když byl při předávání Oscarů Marlon Brando oceněn jako nejlepší herec za roli Dona Vita Corleone ve filmu Kmotr, pro cenu si nepřišel. Místo sebe poslal Sacheen Littlefeather, indiánskou herečku z kmene Apačů, která měla přečíst jeho 15 stránkový proslov. V zákulisí, ještě před začátkem galavečera, ji odchytil producent. Sdělil ji, že pokud bude na podiu mluvit víc jak 60 sekund, nechá ji vyvést nebo rovnou zatknout. Sacheen tudíž při děkovné řeči musela improvizovat a uvedla, že Marlon Brando bojkotuje předávání cen a odmitá cenu na protest proti tomu, jak jsou indiáni zobrazováni v hollywoodských filmech.

" >
Proslov ve znakové řeči (1976)
Jeden z nejemotivnějších momentů v historii cen akademie má na svědomí herečka Louise Fletcher. Získala Oscara za svou roli zdravotní sestry ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. Pro svůj děkovný proslov použila znakovou řeč, protože v ní děkovala i svým hluchým rodičům. Později uvedla: "Víte, žila jsem ve skutečném světě. Vyrůstala jsem kolem handicapovaných lidí, často neslyšících. Můj otec byl misionářem neslyšících. Nemůžete pocházet z takového prostředí a najednou se cítit jako filmová hvězda."

Rok Titanicu (1998)
Celine Dion vystoupila na 70. ročníku předávání Oscarů se svou filmovou písničkou "My heart will go on" . Na krku měla ikonický náhrdelník z filmu a za zády symfonický orchestr. Ten večer patřil Titanicu. Byl oceněn rekordním počtem 11 Oscarů včetně ceny za nejlepší filmovou písničku.

První herečka černé pleti oceněna jako nejlepší herečka (2002)
Herecký výkon Hally Berry ve filmu Ples příšer byl mimořádný. Stejně tak její děkovná řeč, při přebírání Oscara za nejlepší herečku, byla nezapomenutelná. Dodnes je jedinou herečkou černé pleti, která Oscara v této kategorii získala. Hally Berry byla dojatá nejen nad tím, že cenu získala právě ona, ale i nad tím, že konečně ženy jiné barvy pleti dostaly šanci. V roce 2016 ale vyjádřila své zklamání, že od té doby jiná žena černé pleti Oscara nevyhrála.

Heat Ledger dostal Oscara in memoriam (2009)
Smrt Heata Ledgera otřásla celým Hollywoodem. O sedm měsíců později šel do kin film Temný rytíř, kde herec ohromil svým brilantním výkonem v roli Jokera. Za něj dostal Oscara v kategorii herec ve vedlejší roli. Ledgerova rodina cenu přijala pro jeho, tehdy tříletou, dceru Matildu, kterou měl s herečkou Michael Williams.

Jennifer Lawrence zakopla při cestě na podium (2013)
Jennifer Lawrence upadla na schodech po cestě pro sošku za nejlepší herečku ve filmu Terapie láskou. Derek McLane, který seděl kousek od místa, kde herečka zakopla uvedl, že byl zděšený a myslel si, že tam někdo něco rozlil. Poté se ukázalo, že zakopla o své šaty od Diora (které byly mimochodem překrásné).

Ellen Degeneres vyfotila nejslavnější selfie v historii (2014)
Když se Brad Pitt, Meryl Streep, Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Jared Leto, Julia Roberts a Angelina Jolie objeví na jedné fotce je jasné, že to vzbudí rozruch. A taky že ano. Podle čísel Twitteru se na celém světě na fotku podívalo 37 milionů lidí, což způsobilo pád webu.

Oscaři označeni jako #OscarSoWhite (2016)
Poté, co Chris Rock ve svém monologu označil Oscary za "Předávání cen hercům bílé pleti", položil publiku vážnou otázku „Proč? Toto je 88. ročník akademických cen, což znamená, že lidé černé pleti se v nominacích neobjevili minimálně 71krát. Chceme, aby černí herci dostávali stejné příležitosti jako bílí herci – a to nejen jednou.“ Již druhý rok za sebou totiž bylo nominováno 20 herců a hereček bílé pleti za hlavní i vedlejší role.

Leonardo DiCaprio konečně vyhrál Oscara (2016)
Po šesti nominacích a 27 letech v Hollywoodu, nakonec prolomil Leonardo DiCaprio léta nevydařených nominací a vyhrál sošku za svůj výkon ve filmu Revenant. Využil svůj čas na pódiu, aby hovořil o globálním oteplování: "Naše filmová produkce se musela přesunout na jih této planety, abychom našli sníh. Změna klimatu je skutečná, a opravdu se právě teď děje. Je to naléhavá hrozba, které musíme společně čelit. Neberte tuto planetu za samozřejmost."

Omyl při vyhlašování vítěze (2017)
Dvě minuty a 23 vteřin byl La La Land vítězem Oscara za nejlepší snímek roku 2017. Děkovný proslov producentů Jordana Horowitze, Marca Platta a Freda Bergera ale museli přerušit, omluvit se a vyhlásit skutečného vítěze, a to film Moonlight. Chyba, kterou provedl účetní PricewaterhouseCoopers, vedla k tomu, že Faye Dunaway a Warren Beatty ohlásili špatného vítěze.
Prohlédněte si další galerie
- Byt, který vám vyrazí dech: Kouzelný stoletý interiér proměněný v pastelový ráj plný dřeva
- Zvenku ruina, uvnitř architektonický skvost: Za omšelou fasádou se skrývá neuvěřitelně moderní domov
- Chátrající stavení proměnili v luxusní dvougenerační domov: Výsledek přestavby v severních Čechách vás ohromí
- Takhle vypadá dokonalý venkovský sen: Nečekaná proměna starého domku na Vysočině vás dostane
- Kategorie Zábava