Přejít k hlavnímu obsahu
Zahrada

Množení levandule snadno a efektivně: Zkuste řízkování, hřížení nebo pěstování ze semen

Levandule je nejen nádherná a voňavá bylina, ale také skvělá dekorace zahrady, terasy nebo balkonu. Kdo by nechtěl mít vlastní levandulový záhon jako z Provence? Pokud máte už jednu rostlinu a rádi byste si levandulovou nádheru rozšířili, máte hned několik možností, jak si tuto voňavou krásku snadno namnožit. Zkusit můžete klasické řízkování, jednoduché hřížení nebo tradiční pěstování ze semínek. Všechny způsoby si přiblížíme krok za krokem, takže to zvládnou i začínající zahrádkáři.

Řízkování je nejrychlejší cesta

Nejrychlejší a nejspolehlivější metodou množení levandule je řízkování. Ideální období na řízkování je od konce jara do poloviny léta (květen až červenec). V této době rostlina produkuje mladé, zdravé výhonky, které dobře zakoření. Vyberte si silné, zdravé a nezdřevnatělé výhonky dlouhé asi 8–12 cm. Tyto řízky ostrými nůžkami odstřihněte a odstraňte z nich spodní lístky, ponechte jen pár horních. Připravené řízky vložte do nádoby se substrátem smíchaným s pískem (poměr 2:1), aby byl dobře propustný a vzdušný. Dbejte na pravidelnou zálivku, ale vyvarujte se přemokření. Pro urychlení zakořenění můžete přes řízky přetáhnout igelitový sáček nebo průhlednou fólii – vytvoříte tím skleníkové mikroklima. Květináčky umístěte na světlé místo, ne však na přímé slunce. První kořínky a nové lístky se objeví během 4–6 týdnů. Po zakořenění a zesílení můžete řízky opatrně přesadit na záhon nebo do větších květináčů. Sama mám zkušenosti právě s touto metodou a jsem s ní spokojená. A to nejen při množení levandule, ale i různých pokojových rostlin. Podle odborníků z BBC Gardeners' World Magazine je důležité i následující:​ „Odstraňte spodní páry listů tak, aby řízek měl délku holého stonku, který lze čistě zasunout do kompostu.“

Mohlo by se vám líbit

K posílení imunity vám postačí pouze přírodní zdroje: Objevte zázrak rakytníku a levandule

V tomto období, kdy se jeden den radujeme z přicházejícího jara a v druhý den nás štípe mráz do tváří, je potřeba posilovat imunitu. Nemoci se na nás valí a spousta z nás jim snadno podlehne. Zdánlivě překvapivé spojení rakytníku a levandule nás může před chorobami spolehlivě ochránit. Není to však jediné, čím mohou být tyto přírodní zdroje pro naše tělo prospěšné. Naturopatka Helena Neumannová z Levandulového údolí Marianne.cz prozradila, čím jsou tyto dvě rostliny prospěšné a proč je tak důležité upřednostňovat přírodní zdroje.
marianne.cz

Hřížení: levandule se namnoží skoro sama

Pokud hledáte opravdu nenáročnou metodu, jak namnožit levanduli, sáhněte po hřížení. Levandule má sklon tvořit dlouhé větve, které se přirozeně ohýbají k zemi – a to je přesně to, co pro hřížení potřebujete.Najděte si vhodnou mladou větvičku, ohněte ji jemně k půdě, zafixujte drátem, kolíkem nebo kamenem a přikryjte malým množstvím hlíny či substrátu. Část větvičky s lístky nechte volně vyčnívat ven. Místo pravidelně zalévejte, aby půda byla mírně vlhká, ale nikdy ne mokrá. Přibližně po dvou měsících zakoření nová rostlinka tak pevně, že ji budete moci od mateřské rostliny odstřihnout a přesadit. Velkou výhodou hřížení je, že nová levandule je od začátku zvyklá na podmínky vaší zahrady, a proto se lépe a rychleji adaptuje.

Množení semínky: ideální pro trpělivé zahradníky

Pokud patříte mezi trpělivější pěstitele, vyzkoušejte množení levandule ze semen. Tato metoda vyžaduje víc času, ale zato vám umožní vypěstovat si větší množství rostlinek najednou a velmi levně. Semínka levandule vysévejte od února do dubna do misek nebo květináčů naplněných kvalitním, lehkým substrátem. Semínka jen jemně zatlačte na povrch zeminy a nezakrývejte je, potřebují světlo k vyklíčení. Nádobu dejte na teplé a světlé místo, ideálně s teplotou kolem 20 °C. Pravidelně je zalévejte rozprašovačem, aby se semena nevyplavila nebo nezapadla příliš hluboko. Po 3–5 týdnech začnou klíčit první rostlinky. Jakmile se objeví alespoň dva páry pravých listů, přesaďte je do samostatných květináčků nebo přímo na záhon, ale až po posledních jarních mrazících.

Čtěte také: Jak co nejlépe skladovat listy medvědího česneku? Zkuste výborné pesto s vlašskými ořechy

Duben je hlavní sezónou sběru populární jarní rostliny s nezaměnitelnou vůní. Medvědí česnek je oblíbený nejen jako léčivka, ale také pro své výborné uplatnění v kuchyni. Uchovat nasbírané listy i po několik měsíců můžeme například v podobě pesta.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zahrada
KVÍZ: Co všechno víte o levanduli? Královna zahrad, která léčí, uklidňuje a odpuzuje škůdce

KVÍZ: Co všechno víte o levanduli? Královna zahrad, která léčí, uklidňuje a odpuzuje škůdce

Zahrada
Neodstraňujte pampelišky na zahradě: Tato malá rostlina má větší přínos, než se zdá

Neodstraňujte pampelišky na zahradě: Tato malá rostlina má větší přínos, než se zdá

Zahrada
Máte doma logr z kafe? Použijte ho proti slimákům, jako hnojivo nebo mulč

Máte doma logr z kafe? Použijte ho proti slimákům, jako hnojivo nebo mulč

Zahrada
KVÍZ: Poznáte české stromy? Které dřevo voní, které hoří a které chrání?

KVÍZ: Poznáte české stromy? Které dřevo voní, které hoří a které chrání?

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + LOPATKA DEWIT + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + LOPATKA DEWIT + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit