Přejít k hlavnímu obsahu
Venkov & styl

Voňavé jahody

Jahody mají především sladce chutnat a vonět sluncem. Za takovými jezdí milovníci karmínových plodů z celé Prahy do Kunratic. Jakoubkovi tu již třetí generaci pěstují šetrným způsobem ty nejchutnější odrůdy.

Redakce Marianne | 26. 06. 2012

„Snažíme se pěstovat ty nejchutnější jahody, nemusejí být nejkrásnější, největší, dlouhotrvanlivé či odolné. Proto jsme osázeli většinu našich polí odrůdou Korona. Má středně velké aromatické plody, ve kterých se koncentruje sladká chuť podpořená zráním na slunci,“ říkají manželé Jakoubkovi, majitelé jahodárny v pražských Kunraticích.

Korona báječně chutná pár hodin po utržení

Během tří týdnů dozrávání Jakoubkovi se čtyřiceti spolupracovníky sbírají jahody od půl páté ráno několikrát denně tak, aby zákazníci dostali jahody utržené nejvýše před dvěma třemi hodinami. Doporučují užít si omamnou vůni, sladkou chuť a šťavnatost lesklých plodů nejlépe okamžitě. Netrápit je v lednici, raději si každý druhý den zajet do Kunratic nebo na farmářské tržiště, kde je prodávají. Jejich stánek bezpečně poznáte – okamžitě po příjezdu jahod se u nich vytvoří fronta a lidé jsou ochotni si počkat na další závoz. Korona tvoří základ kunratické produkce jahod, sklízí se však až později v červnu. Nedočkavci si mohou pochutnat na ranější odrůdě Honey, která je lehce nakyslá, nebo sladším Darselectu, naposled dává velké tužší plody Florence.

Jahodářská realita

Letos Jiří Jakoubek zkouší odrůdu Mara de Bois s jemnou chutí lesních jahod. K pěstování různých odrůd jej nutí i klimatické změny. Největší pohromou pro jahody jsou mráz a kroupy. „Loni bylo 5. května ráno šest stupňů pod nulou, mráz spálil 40–50 % úrody, zejména odrůdu Korona,“ přibližuje jahodářskou realitu Jiří Jakoubek. Úrodu ohrožují i škůdci, a v důsledku globalizace se bohužel objevují stále noví.

Přesto by Jakoubkovi neměnili. Jahody pěstují již ve třetí generaci, první jahody tady vypěstoval děda Jakoubek v roce 1959 v JZD. „Jahody jsou náš život. Snažíme se vypěstovat ty nejchutnější a dodat je zákazníkům co nejdříve po utržení. Těší nás, že už nás vnímají jako zavedenou značku a chtějí naše kunratické jahody,“ usmívají se Jakoubkovi.

Jahody pěstují na 30 ha polí v řádcích na slámě, nepoužívají fólie ani příliš postřiků, aby zůstala zachována jejich přirozená chuť, vůně a barva. Za den sklidí až šest tun jahod a rozvážejí je po prodejních místech v krabičkách pro hmotnost 0,5 a 1 kg a košících 2,5 kg. V roce 2010 Jakoubkovi vyhráli soutěž o nejlepší jahody a hrdě nosí značku Slow Food, kterou lokálním potravinám pěstovaným s ohledem na přírodu uděluje místní pobočka celosvětového stejnojmenného hnutí.

Děda Jakoubek osázel plantáž odrůdou George Soltwedel, se synem pokračoval v letech 1959–1992 s odrůdami Surprise des Halles, Senga Sengana, Gorela, Redgauntlet, Elista a Korona. Jiří Jakoubek pokračuje v tradici nových druhů.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Venkov & styl
Vánoční nálada podle hvězd: Jak prožívají svátky jednotlivá znamení zvěrokruhu

Vánoční nálada podle hvězd: Jak prožívají svátky jednotlivá znamení zvěrokruhu

Chaty a chalupy
Ze zchátralé roubenky dokonalý ráj:  Inspirující příběh Lucie a Erika a jejich odvážné rekonstrukce a Kokořínsku

Ze zchátralé roubenky dokonalý ráj: Inspirující příběh Lucie a Erika a jejich odvážné rekonstrukce a Kokořínsku

Cestování
Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Zubrnický skanzen láká na výlet za vánočními tradicemi i vůní vánočky z kachlového sporáku

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit